وزن میلگرد آجدار

میلگرد از مقاطع فولادی کاربردی است که در صنعت ساختمان‌سازی از آن استفاده بسیاری می‌شود. به طور کلی از آن‌ها برای جبران مقاومت کششی بتن، در برابر نیروهای وارد شده در درون بتن استفاده می‌شود.

این مقطع در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شود. باتوجه به این‌که قیمت میلگرد، نقش به‌سزایی در هزینه‌ پروژه‌های ساختمانی دارد، شناسایی استانداردها، آگاهی از وزن میلگرد آجدار و شناخت انواع آن‌ها، می‌تواند برای انتخاب محصول مدنظر بسیار کمک‌کننده باشد.

انواع میلگرد آجدار

این محصول فولادی در دو نوع آجدار و ساده تولید می‌شود که هر کدامشان در دو نوع شاخه و کلاف عرضه می‌شوند.

کارایی اصلی میلگرد، جبران مقاومت کششی پایین بتن در برابر نیروهای وارده است. نظر به آن‌که توان بتن در مقابل نیروهای کششی بسیار پایین است، میلگردها را به‌جهت جلوگیری از شکسته شدن، به کار می‌گیرند.

میلگردها در چهار گروه A1 تا A4 ساخته می‌شوند. میلگردهای گروه A1 میلگرد ساده و بدون آج هستند. میلگرد آجدار طبق شکل ظاهری آن به 3 دسته مرکب، دوکی و یکنواخت تقسیم می‌شود.

وجود اشکال مختلف در آج‌ها نیز، موجب حاصل شدن میلگردهای متفاوتی می‌شود. سه نوع رایج میلگردهای آجدار به صورتA2, A3 و A4 وجود دارند. از میان آن‌ها میلگرد A3 بیش‌ترین استفاده را در ساختمان‌سازی دارد و غالبا به‌عنوان میلگرد طولی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرا میلگرد آجدار می شود؟

استفاده از میلگرد درون بتن به دلیل مقاومت کششی بالای فولاد است و همین، ضعف بتن را جبران می‌کند. در نتیجه، توان بتن مسلح برای تحمل نیروهای کششی بالا می‌رود.

اما برای چسبندگی میلگرد درون بتن با بتن، باید سطح آن دارای برجستگی باشد که به این برجستگی‌ها آج می‌گویند. آج باعث می‌شود که میلگرد از داخل بتن بیرون کشیده نشود.

انواع سایز میلگرد 

میلگرد در اندازه‌های دقیق ساخته می‌شود. سایز و وزن میلگرد آجدار طبق استاندارد جهانی در دست تولید قرار می‌گیرد.

انواع میلگرد آجدار در دو نوع شاخه و کلاف در سایزهای معمول 5.5 الی 40 میلی‌متر

انواع میلگرد ساده در دو نوع شاخه و کلاف در سایزهای معمول 5.5 الی 20 میلی‌متر

روش فرآوری میلگرد آجدار

تولید میلگردها معمولا با فرایند نورد گرم انجام می‌شود. شمش‌های فولادی پس از درآمدن به حالت مذاب، به‌وسیله یک جک هیدرولیکی به داخل کوره هدایت و برای نورد آماده می‌شوند. غلتک‌های دستگاه نورد، با اعمال فشار و کشش، موجب رسیدن فولاد به قطر استاندارد می‌شوند.

بعد از اتمام، به استندهای آج‌زنی فرستاده می‌شوند. بیشترین مورد مصرف این میلگردها در صنعت ساختمان‌سازی و پس از آن، افزایش نیروی برشی، استفاده در بتن‌ریزی کف سازه‌ها، کاربرد در بتن‌ریزی دیوارها، تقویت فوندانسیون و افزایش مقاومت بتن است.

از میلگرد آجدار چندین نوع محصول میانی نیز تولید می‌‌شود که در مسلح کردن بتن کاربرد دارند. از جمله این محصولات می‌توان خاموت، سنجاقی، رکابی و غیره را نام برد.

استاندارد میلگردهای آجدار

افرادی که حیطه فعالیتشان ساختمان‌سازی است و با میلگرد آشنایی دارند، لازم است که از استاندارهای تولید، شناخت کافی داشته باشند. استانداردهای میلگرد آجدار به شرح زیر می‌باشد:

استاندارد ملی 3132  با عنوان: میلگردهای فولادی گرم نوردیده برای تسلیح بتن_ویژگی‌ها و آزمون‌ها

استاندارد ملی 8103_1 با عنوان: فولاد برای تسلیح و پیش تنیدن بتن_ روش‌های آزمون_قسمت اول، میلگرد، مفتول و سیم‌های تسلیح کننده

خرید میلگرد آجدار

در سایت شاهین فلز سپاهان میلگرد آجدار به همراه مشخصاتی از قبیل وزن و سایز منتشر شده است. شرکت شاهین فلز سپاهان، این محصول را با نازل‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت عرضه می‌کند.

مشتریان گرامی می‌توانند پس از بررسی جدول وزن میلگرد آجدار، برای اطلاع از قیمت و ثبت سفارش خود، با کارشناسان فروش مجموعه در تماس باشند.

جدول وزنی میلگرد

اطلاع از وزن میلگرد آجدار برای انجام محاسبات، خصوصا محاسبه قیمت تمام شده از اهمیت بالایی برخوردار است. ما در جدول زیر وزن میلگرد سایز‌های مختلف را درج نموده‌ایم.

سایز میلگرد (mm)وزن شاخه 12 متری میلگرد (Kg)
85
107.8
1211
1415
1620
1825
2030
2237
2547
2858
3066
3275
3485
3695
38106
40118

فرمول محاسبه وزن میلگرد

از طریق فرمول زیر و تنها با دانستن قطر میلگرد، می‌توانید وزن تقریبی هر سایز میلگرد را بدست آورده و در محاسبات خود لحاظ فرمایید.

فرمول محاسبه وزن میلگرد

دلیل اهمیت محاسبه وزن میلگرد چیست؟

اطلاع از وزن میلگرد می‌تواند آمار دقیق‌تری از هزینه تمام شده خرید میلگرد در اختیار مجری پروژه قرار دهد.

جدول اشتال وزن میلگرد چیست؟

جدول اشتال جهت محاسبه دقیق وزن میلگرد، ابزاری است کاربردی برای مهندسین عمران

فرمول محاسبه وزن میلگرد چیست؟

برای محاسبه وزن میلگرد می‌توانید از فرمول درج شده در تصویر زیر استفاده کنید.

وزن سایر آهن آلات

وزن توری پرسی

وزن توری پرسی

توری پرسی محصولی مفتولی است که به سبب کاربرد بسیار آن، جزو بهترین توری‌ها شناخته می‌شود. فرم بافت این توری، علاوه بر ایجاد استحکام بالا،

وزن پروفیل Z (زد)

وزن پروفیل Z (زد)

پروفیل زد و یا همان پرلین زد، یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی به شمار می‌آید. این پروفیل که از انواع پروفیل باز محسوب می‌شود، به

وزن نبشی فولادی

وزن نبشی فولادی

نبشی فولادی، پروفیلی است که با قرار گرفتن دو مقطع آهنی روی یک‌دیگر حاصل می‌شود. اگر بخواهیم به مهم‌ترین مقاطع برای ساختمان‌سازی اشاره‌ای داشته باشیم،

وزن ورق فولاد مبارکه

وزن ورق فولاد مبارکه

ورق‌های فولادی از جمله محصولات پرکاربرد است. شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگ‌ترین واحد تولید کننده این ورق‌ها و دیگر قطعات فولادی می‌باشد. انواع مختلفی از

وزن تیرآهن

وزن تیرآهن

یکی از اصلی‌ترین محصولات فولادی که در صنایع مختلف، به خصوص ساخت و ساز کاربرد زیادی دارد، تیرآهن است.تیرآهن عامل مهم مقاومت و پایداری ساختمان‌‌‌ها

وزن ناودانی

وزن ناودانی

ناودانی از جمله پروفیل‌های باز بوده که شکل ظاهری آن مانند حرف U و C انگلیسی می‌باشد. ناودانی از یک جان که در وسط و