پروفیل ها به دو دسته پروفیل باز و پروفیل بسته تقسیم می شوند، به عنوان مثال نبشی، تیرآهن و ناودانی از جمله پروفیل های باز و قوطی و لوله از انواع پروفیل بسته هستند که هر کدام با توجه به کاربردشان در صنایع گوناگون مصرف می شوند.

آیا می‌دانید پروفیل زد چیست؟ پروفیل زد یا پرلین زد یک نمونه از انواع پروفیل های باز است. پروفیل زد در سایز و ضخامت های مختلفی تولید و عرضه می شود که معروفترین انواع آن شامل 18Z ،20Z ،22Z و در ضخامت 2.5 و 3 cm می باشد.

قیمت پروفیل زد به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مطلب به تمامی اطلاعات مربوط به این نوع پروفیل خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نسخه صوتی این مطلب

پروفیل زد چیست؟

آیا می‌دانید پروفیل زد چیست؟ برای بیان تعریف بهتر از پروفیل زد در ابتدا به تعریف پروفیل می پردازیم. پروفیل به عنوان یکی از مهمترین مصالح ساختمانی در انواع مقاطع فولادی متنوع تولید می شود. پروفیل به معنی ثابت بودن یک مقطع در طول مشخص است.

پروفیل زد که با عنوان پرلین زد نیز معروف است یک نمونه از پر مصرف ترین مقاطع فولادی است. طرح ظاهری آن مانند حرف انگلیسی Z می باشد و دلیل نامگذاری این مقطع نیز به خاطر شباهتش با همین حرف است.

روش تولید پروفیل Z

در اولین مرحله، رول های فولادی را به کارخانه می فرستند و توسط ماشین های برش زنی در اندازه های مورد نظر برش می دهند.
در مرحله دوم شیت های بریده شده را به سمت ماشین آلات مخصوص تولید پروفیل زد فرستاده و عملیات شکل دهی و خم کاری روی آن ها انجام می شود.

در مرحله بعد پروفیل تولید شده مورد بررسی قرار گرفته و پس از تایید نهایی، در مقاطعی که مورد نیاز و سفارش مشتری است، ایجاد و پروفیل زد ساخته می شود.

سرانجام پس از پانچ کاری بر اساس سفارشات مشتری، پروفیل آماده شده به انبار فرستاده می شود.

در کارخانه شاهین فلز سپاهان پروفیل زد بر طبق خواسته مشتری در سایز و ابعاد متنوع تولید، و در دسترس مشتریان عزیز قرار می گیرد.

انواع پروفیل Z

 • پروفیل Z 16 : ( در ضخامت های 2، 2.5 و 3 mm )
 • پروفیل Z 18 : ( در ضخامت های 2، 2.5 و 3 mm )
 • پروفیل Z 20 : ( در ضخامت های 2، 2.5، 3 و 3.5 mm )
 • پروفیل Z 22 : ( در ضخامت های 2، 2.5، 3 و 3.5 mm )

برای اولین بار در ایران

تولید پروفیل زد تا ارتفاع 32 و ضخامت 6

۰۳۱۴۵۲۷۳۰۱۰

استاندارد پروفیل زد

تولید کنندگان کلیه محصولات فلزی در هر کشوری برای تولیدات خود از یک سری شاخص ها و استانداردها پیروی می کنند. تولیدکنندگان مقاطع فولادی در ایران برای تولیدات خود از استاندارد اروپا و استاندارد ایران استفاده می کنند.

نکته مهم اینکه محصولاتی که بر اساس استانداردها تولید نمی شوند، فاقد کیفیت مناسب بوده و به احتمال زیاد در فرایند مصرف آسیب دیده و دچار شکستگی می شوند.

پروفیل Z یا از ورق نورد گرم مطابق با استاندارد ایران به شماره 3694 و یا از ورق روغنی با فرایند نورد سرد بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 5722 تولید می شود.

توصیه می شود برای سفارش و خرید انواع مقاطع فولادی به خصوص پروفیل زد به کارخانه و مراکز فروش معتبر مراجعه کنید. لازم به ذکر است در برخی مراکز پروفیل زد دسته دوم نیز به فروش می رسد که باید در هنگام خرید پروفیل زد دست دوم به سلامت، کیفیت و میزان مقاومت آن دقت کنید.

شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات جامع در مورد انواع لاپه یا پرلین مقاله “پرلین یا لاپه چیست + انواع و کاربرد و آن در سوله” را مطالعه فرمایید.

مشخصات و ابعاد پروفیل z

مشخصات پروفیل زد مانند استاندارد، ضخامت، طول و ابعاد پروفیل زد شامل موارد زیر است:

 • ضخامت پرلین زد: 2 تا 5 mm
 • ارتفاع زد پرلین: 140 تا 300 mm
 • طول پروفیل زد: شاخه به طول 6 و 12 متری
 • استاندارد ایران به منظور تولید پروفیل زد به وسیله ورق فولادی با فرایند نورد گرم: ایزو 3694
 • استاندارد ایران به منظور تولید پروفیل زد به وسیله ورق فولادی با فرایند نورد سرد: ایزو 5722
ابعاد پروفیل زد

کاربردهای انواع پروفیل Z

کاربرد پروفیل زد چیست؟ در واقع این نوع پروفیل در صنایع مختلفی قابل استفاده است. در زیر به برخی از کاربردهای پروفیل زد اشاره خواهیم کرد.

 • استفاده در صنعت ساختمان سازی
 • استفاده در صنایع گوناگون مانند کشتی سازی
 • استفاده برای سقف سوله و سالن های بزرگ
 • مصرف در ریل ها
 • اسکلت های فولادی

برای ساخت سوله نیاز به مشاوره دارید؟
۰۳۱۴۵۲۷۳۰۱۰

مزایای پرلین زد

از مهم‌ترین مزایای پروفیل زد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهم‌ترین مزیت پرلین زد، توانایی منحصر به فرد این فلز در تحمل بارهای کششی است. در همه‌ی سازه‌های فلزی از پروفیل زد استفاده می‌شود و این کاربرد زیاد، نشان‌دهنده‌ی محبوبیت این نوع پروفیل می باشد.
 • درمناطق زلزله‌خیز، از پروفیل زد به میزان زیادی استفاده می شود، چرا که این پروفیل، در افزایش استحکام کلی ساختمان، بسیار تاثیرگذار است.
 • حمل‌و‌نقل این پروفیل، ساده‌تر از مصالح دیگر است و اگر همه‌ نکات ایمنی رعایت شود، در مسیر حمل و نقل آسیبی به آن وارد نخواهد شد.
 • همچنین به خاطر سادگی ساختار پروفیل زد برای نصب آن به تجهیزات و ماشین آلات خاصی نیاز نبوده و می توان در زمان کم و به راحتی آن را نصب کرد.
 • پروفیل زد، فرایند بازیافت نسبتاً ساده‌ای دارد و یکی از محصولات سازگار با محیط زیست محسوب می‌شود.
مزیت پروفیل زد

پروفیل زد سوله

سوله یک سازه فلزی است و کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد مانند مراکز صنعتی، نظامی، کارخانجات و غیره پروفیل زد سوله یکی از مهمترین و پر مصرف ترین مقاطع فولادی است که در سوله سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشترین کاربرد پروفیل زد سوله برای پوشش دهی سقف سازه ها می باشد. غالبا سقف سوله ها به صورت شیبدار ساخته می شوند. نحوه قرارگیری پروفیل زد در سوله به این صورت است که پرلین ها به صورت طولی در کنار یکدیگر قرار گرفته و سقف شیب دار سوله را تشکیل می دهند.

فاصله لاپه در سوله

در ساخت سوله برای پوشش سقف از لاپه یا پرلین استفاده می شود. انواع پروفیل زد شامل اشکال زد و سی می باشد که هر کدام کاربرد و مزایای خاص خود را دارند. فاصله بین پروفیل زد در سقف سوله به طول 1 متر است.

نحوه نصب پروفیل زد

نحوه نصب پروفیل زد از نکات مهمی است که بر روی اثربخشی کل سازه تاثیر مستقیمی دارد. برای نصب پرلین زد در سوله سازی اول بخش های اصلی سازه مانند تیرها و ستون های مرکزی کار گذاشته می شوند.

و در مرحله بعد تیرهای پروفیل زد در سقف به وسیله پیچ و مهره به قاب های اصلی متصل می شوند. اگر ارتفاع سوله و فاصله ستون های اصلی از یکدیگر دور باشند، برای پوشش دادن دیوارها در ابتدا لاپه های افقی را متصل می کنند.

در هنگام نصب این پرلین باید توجه داشت که باید پروفیل ها در دو طرف سقف مخالف یکدیگر باشند به این دلیل که فشار و بار تحمیل شده به این پروفیل از محل مرکز برش مقطع رد می شود. در غیر اینصورت به خاطر خارج شدن از مرکزیت ایجاد شده یک لنگر پیچشی در پروفیل زد ایجاد می شود.

جدول وزن پروفیل زد

وزن پروفیل زد

تولید پروفیل زد به راه حلی مفید برای صنعت ساختمان سازی تبدیل شده و توانسته مشکلات زیادی را حل کند.

توضیح بیش تر اینکه در صنعت ساخت و ساز یکی از جدی ترین دغدغه هایی که کارشناسان با آن روبرو هستند کاهش وزن ساختمان و افزایش مقاومت ستون ها و پی اصلی بنا می باشد.

بعد از پیدایش و استفاده از پروفیل زد در این صنعت میزان بار وارده بر ساختمان در حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرد.

به طور کلی می توان گفت که وزن پرلین زد حدودا 4 تا 10 کیلوگرم است.

سایز پروفیلضخامت پروفیل زدوزن یک متر kg
Z1624.9
Z162.56
Z1637.2
Z1825.2
Z182.56.5
Z1837.7
Z2025.5
Z202.56.8
Z2038
Z203.59.5
Z2225.8
Z222.57.2
Z2238.6
Z223.510
جدول وزن پروفیل زد

تولید کنندگان پروفیل Z

در کشور ما کارخانجات زیادی به تولید انواع پروفیل زد مشغول می باشند. یکی از برترین تولیدکنندگان پروفیل زد، شرکت شاهین فلز سپاهان می‌باشد. شرکت شاهین فلز سپاهان، این نوع پروفیل را با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت در بازار آهن عرضه می‌کند.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم به سوال شما مبنی بر پروفیل زد چیست، پاسخ کاملی بدهیم. در واقع پروفیل زد به منظور بالا بردن مقاومت اسکلت های فلزی نقش موثری ایفا می کند و در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود. پرلین زد مشخصات، استاندارد، ابعاد، مزایا و کاربرد زیادی دارد که در این مقاله به ذکر آن ها پرداختیم. پروفیل زد در سایز و ضخامت های مختلفی تولید و عرضه می شود که معروفترین انواع پروفیل زد شامل 18Z ،20Z ،22Z و در ضخامت 2.5 و 3 cm می باشد.

سوالات متداول

کاربرد پروفیل زد چیست

عمده کاربرد پروفیل زد در صنعت عمران می باشد. برای جزئیات بیشتر این مقاله را مطالعه فرمایید.

مزایای پروفیل Z چیست

از مهم ترین مزایای پروفیل زد می توان به تحمل بارهای زیاد کششی اشاره کرد. مزایای بیشتر کاربرد این محصول در مقاله ذکر شده است.

آیا شاهین فلز سپاهان تولید کننده پروفیل زد است

شاهین فلز سپاهان از جمله برترین تولید کنندگان پروفیل زد می باشد و برای اولین بار در ایران، پروفیل زد را تا سایز 32 تولید می کند.