از گذشته تا اکنون، مقاوم‌سازی سازه‌ها و ساختمان‌ها مهم‌ترین دغدغه مهندسان و افرادی بوده است که در حوزه‌های عمرانی فعالیت می‌کنند و با آن‌ها سر و کار دارند. مقاومت هر ساختمان، ارتباط تنگاتنگی با ایجاد و حفظ امنیت ساکنان آن بنا دارد.

مصالح بسیاری در انواع ساخت و ساز‌ه‌ها استفاده می‌شود که نه تنها به استحکام آن ساختمان کمک می‌کنند، بلکه بدون وجود آن‌ها، امکان ساخت بسیاری از سازه‌ها وجود نخواهد داشت. یکی از این مقاطع مهم پروفیل‌ها هستند. پروفیل در انواع مختلف به تولید می‌رسد و به مصرف‌کنندگان عرضه می‌گردد.

در مقاله‌ای که پیش روست، ضمن معرفی بیش‌تر این مقطع فولادی، کاربردهای آن را نیز برخواهیم شمرد. با شاهین فلز سپاهان همراه شوید.

پروفیل باز چیست؟

به‌طور کلی در تعریف پروفیل می‌توان این‌گونه نوشت که مقاطعی که سطحشان در یک متراژ معین ثابت باشد و تغییر نکند، پروفیل نامیده می‌شوند. پروفیل‌ها در 2 سطح مقطع باز و بسته تولید می‌شوند و در اشکال مختلف وجود دارند. پروفیل باز در حقیقت پروفیلی است که سطح مقطع بسته ندارد.

در محتوای پیش رو انواع پروفیل باز را بیش‌تر معرفی خواهیم کرد و در مقالات آینده به بررسی پروفیل‌های بسته نیز خواهیم پرداخت.

پروفیل باز به انگلیسی

در انگلیسی، پروفیل باز با عنوان open section steel profiles شناخته و شامل تمامی مقاطع فولادی با سطح مقطع باز می‌شود. در مقابل پروفیل بسته با عنوان close section steel profiles در زبان انگلیسی متداول است.

انواع پروفیل باز کدام اند؟

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، هنگامی که سطح مقطع بسته نباشد، پروفیل‌ حاصل شده، باز خواهد بود. گستره تنوع این مقطع بسیار بالا است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • پروفیل زد

این پروفیل از لحاظ شکل ظاهر شبیه به حرف Z انگلیسی است و با عنوان پرلین زد نیز شناخته می‌شود. پروفیل زد از لحاظ شکل ظاهر در 2 نوع ساده و لبه‌دار تولید می‌گردد و هر کدام از آن‌ها متناسب با نیاز مشتری قابلیت پانچ‌کاری دارند.

در مقاله پروفیل زد چیست + 5 کاربرد و روش تولید در رابطه با پروفیل زد بیش‌تر بخوانید.

 • پروفیل فرانسوی

پروفیل فرانسوی از مقاطع کاربردی در صنعت است که به‌طور گسترده در ساخت درب و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همه‌چیز درباره پروفیل فرانسوی در مقاله چهارچوب فلزی فرانسوی چیست + روش تولید پروفیل فرانسوی

 • پروفیل آبرو

پروفیل آبرو از لحاظ شکل ظاهر به دو صورت یک طرفه و2 طرفه تقسیم‌بندی می‌شود. به آن معنا که در نوع اول، پروفیل تنها از یک جهت قابلیت نصب دارد و در نوع دوم از هر دو جهت امکان نصب وجود دارد. قابل توجه است که پروفیل آبرو در نوع لندنی و جعبه‌ای تولید می‌شود.

راجع به پروفیل آبرو بیش‌تر بخوانید: پروفیل آبرو چیست + روش تولید و 4 مورد از کاربرد آن

 • پروفیل مکزیکی

این پروفیل که در ساختمان‌سازی کاربرد بسیاری دارد، با عنوان‌های چهارچوب قاشقی و چهارچوب نگینی نیز شناخته می‌شود. پروفیل مکزیکی از انواع چهارچوب به حساب می‌آید و از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

 • پروفیل سی

همانند پروفیل زد، این مقطع نیز به علت تشابه شکل ظاهری با حرف C انگلیسی نام‌گذاری شده است. پرلین سی مزایایی همچون وزن پایین، استحکام بالا و نصب آسان داشته و افزون بر این موارد به علت قابلیت بازیافت، سازگار با محیط زیست است.

برای آشنایی بیش‌تر با پروفیل سی مطالعه مقاله پروفیل سی چیست + 3 کاربرد C پرلین را از دست ندهید.

 • ناودانی

پروفیل ناودانی متشکل از یک سطح افقی تحت عنوان جان و دو سطح عمودی که بال نام دارد، می‌باشد. این پروفیل با اشکال C و U تولید می‌گردد و در ساخت خرپا، نمای ساختمان و چهارچوب‌ها کاربرد دارد.

مقاله ناودانی چیست + انواع ناودانی را برای آشنایی با ناودانی مطالعه کنید.

 • تیرآهن

تیرآهن از انواع پروفیل باز و مهم است و با 2 شکل مقطع I و H وجود دارد. این پروفیل نقش مهم و به‌سزایی در تحمل تنش‌های وارد شده به یک سازه را دارد.

 • نبشی

نبشی از انواع پرکاربرد پروفیل محسوب می‌شود و متشکل از 2 بال است. عرض این دو بال گاه مساوی و گاه نامساوی می‌باشد. چنان‌چه زاویه این دو بال قائم باشد، پروفیل تولید شده به شکل حرف L است و در صورتی که زاویه متفاوت باشد، به صورت حرف V خواهد بود.

تفاوت پروفیل باز و بسته چیست؟

در مقایسه تفاوت پروفیل باز و بسته می‌توان این‌گونه گفت که در نوع اول، سطح مقطع باز است و در نوع دوم سطح مقطع کاملا بسته است. همان‌طور که طبق تصویر مشاهده می‌کنید، تصویر سمت چپ قوطی فلزی و از انواع پروفیل بسته و هیچ‌گونه مقطع بازی ندارد.در مقابل تصویر سمت راست، پروفیل سی که از انواع باز است را نشان می‎دهد.

فرآیند ساخت و تولید پروفیل‌ها به چه صورت می‌باشد؟

به‌طور کلی ساخت پروفیل‌ها از 2 طریق مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود. برای تولید پروفیل‌های باز از روش مستقیم استفاده می‌شود و نحوه انجام این فرآیند به شرح زیر است:

 • برشکاری ورق با گیوتین در اندازه دلخواه
 • خم‌کاری و تغییر شکل ورق فولادی
 • قرارگیری در خط تولید پروفیل مخصوص
 • جوشکاری دو طرف لبه توسط جوش‌های فرکانسی
 • برش‌کاری پروفیل در اندازه‌های مشخص

هنگامی که پروفیل‌ها به واسطه روش مستقیم تولید شوند، کیفیت بالا و ابعاد دقیق و شارپ خواهند داشت. در مقابل، به دقت عمل بالا نیاز دارد و استهلاک قالب در آن‌ها زیاد است.

انواع سایز پروفیل کدام است؟

واضح است که امکان ساخت پروفیل در طول‌های مختلف وجود دارد؛ اما معمولا پروفیل را در اندازه‌های استاندارد تولید و برش‌کاری می‌کنند. به‌طور معمول پروفیل در اندازه‌های 6 و 12 متری و پس از آن 14 متری تولید و عرضه می‌گردد.

انواع پروفیل ساختمانی کدام است؟

همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، این پروفیل‌ها در ساختمان‌سازی و ساخت در، پنجره و سقف به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین علت با این عنوان شناخته می‌شوند. ابعاد این مقاطع فولادی نسبتا بالا و ضخامتشان پایین است.

تولید پروفیل‌های ساختمانی تحت استاندارد DIN صورت می‌گیرد. پروفیل Z و دیگر انواع پروفیل سطح مقطع بسته جزو دسته‌بندی پروفیل‌های ساختمانی به شمار می‌آیند.

انواع پروفیل سبک

به‌طور کلی، پروفیل سبک اغلب به پروفیل‌های بسته با ضخامت پایین اطلاق می‌شود که در مقالات آینده به‌طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

با این حال انواعی از پروفیل های باز مانند نبشی نیز شامل این دسته‌بندی می‌شوند. مطابق با این تقسیم‌بندی، نبشی‌ با سایزهای 10، 12، 18 با اندازه بال 20 تا 50 میلی‌متر، جزو پروفیل‌های سبک قرار می‌گیرند.

کاربرد پروفیل های باز چیست؟

تا به این قسمت از مقاله به اهمیت استفاده از مقاطع فولادی در ساخت و ساز و معرفی انواع پروفیل باز پرداختیم. اما کاربرد پروفیل‌ها گسترده‌تر از آن است که محدود به صنایع عمرانی باشد. در ادامه به کاربردهای بیش‌تر پروفیل می‌پردازیم:

 • صنایع حمل و نقل همچون خودروسازی
 • کاربرد در صنایع خانگی و تولید وسایلی همچون میز و مبلمان
 • ساخت سقف شیروانی‌ها و سوله
 • کاربرد در ساخت خرپا
 • به‌کارگیری برای ساخت درب و پنجره

قیمت انواع پروفیل باز به چه عواملی بستگی دارد؟

همان‌گونه که بررسی شد، عوامل متعددی در ساخت پروفیل نقش دارند و قیمت نهایی پروفیل مطابق با این پارامترها تغییر خواهد کرد. پرواضح است که همگی این عوامل بر قیمت تمام شده این مقاطع نیز اثرگذارند. عواملی که منجر به نوسان قیمت مقاطع فولادی می‌گردد، به شرح زیر است:

 • قیمت مواد اولیه
 • ضخامت پروفیل تولید شده
 • نوسانات ارزی
 • واسطه در خرید
 • جنس ورق مصرفی

منبع (Resource): Benefits of Different Steel Sections

جمع بندی

در این مطلب پرسش شما را مبنی بر انواع پروفیل باز پاسخ دادیم و به معرفی و کاربرد هر یک پرداختیم. انواع پروفیل باز همچون پروفیل زد، آبرو، فرانسوی و غیره در صنایع کاربرد گسترده داشته و بر قیمت تمام شده یک پروژه اثرگذارند. شاهین فلز سپاهان از جمله تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان برتر در تولید انواع پروفیل باز و بسته است و این مقاطع فولادی را با بهترین کیفیت و قیمت به مشتریان محترم عرضه می‌دارد.

سوالات متداول

انواع پروفیل سبک کدام است؟

نبشی‌ با سایزهای 10، 12، 18 با اندازه بال 20 تا 50 میلی‌متر، جزو پروفیل‌های سبک به حساب می‌آید.

قیمت انواع پروفیل به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت پروفیل تمام شده به عواملی همچون جنس و ضخامت ورق، قیمت متریال اولیه و غیره وابسته است.

انواع پروفیل ساختمانی شامل چه مواردی می‌شود؟

پروفیل‌هایی که در ساختمان‌سازی به‌کار گرفته شوند، با این نام خوانده می‌شوند و شامل انواع پروفیل‌های بسته، پروفیل زد و غیره می‌شوند.