ناودانی از جمله پروفیل های مقاطع باز است. طرح مقطع آن شبیه به U و از جمله پر استفاده ترین قطعات فولادی است. ناودانی متشکل از یک جان و دو بال است.

آیا می دانید ناودانی چیست؟ در مقاله حاضر قصد داریم در مورد این نوع پروفیل، انواع، موارد استفاده و شیوه تولید آن به توضیحات بیشتری بپردازیم و به سوال شما مبنی بر ناودانی چیست، پاسخ مناسبی ارائه دهیم.

آشنایی با انواع محصولات فولادی در مقاله: انواع محصولات فولادی و کاربرد + ۳ نکته خرید مقاطع فولادی

ناودانی موجود در بازار در جنس های گوناگونی ساخته می شود. که مهمترین آن آلومینیوم، گالوانیزه، و استیل هستند. ناودانی تولید شده با توجه به جنس، اندازه و غیره قیمت های متفاوتی دارد.

تاریخچه ناودانی

پس از اینکه دریافتید ناودانی چیست، بهتر است با تاریخچه آن نیز آشنا شوید. مصرف ناودانی به قرن بیستم باز می گردد. این پروفیل در ابتدا غالبا در ساختمان سازی استفاده می شد. اما با گذر زمان و با افزایش صنایع مختلف، سفارش کلیه محصولات فولادی و بخصوص ناودانی افزایش یافت و کارخانجات به تولید بیشتر قطعات فولادی پرداختند.

ناودانی بر اساس شیوه تولید

ناودانی ها بر اساس شیوه تولید و طرح ظاهری به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

ناودانی فابریک

در تولید ناودانی فابریک با استفاده از فرایند نورد، شمش فولادی را در کوره های مخصوص، حرارت می دهند تا به حالت نرم و مذاب در بیاید و سپس با عبور آن از غلتک های نورد، ناودانی تولید می شود. در این مرحله ناودانی طبق اندازه نورد ساخته می شود.

تولید ناودانی به این شیوه به روش فابریک معروف است. ناودانی فابریک خود شامل دو گروه نورد گرم و نورد سرد است.

ناودانی پرسی

در ناودانی پرسی، همان طور که از اسم آن مشخص است، به تغییر ظاهر ورق به وسیله دستگاه های پرس می پردازند. و با فرایند پرس کردن ورق‌های به طول 6 متر ناودانی تولید می‌شود. روش پرسی در مقایسه با روش فابریک ارزانتر است.

تولید ناودانی به شیوه پرسی در ابعاد مختلف و با توجه به خواسته مشتری انجام می شود. همچنین با توجه به جنس ورق بکار رفته در تولید ناودانی، کاربرد فراوانی دارد و در صنایع گوناگونی مصرف می شود.

قصد خرید ناودانی دارید؟

جهت استعلام قیمت با کارشناس فروش تماس بگیرید

۰۳۱۴۵۲۷۳۰۱۰

مزیت استفاده از ناودانی چیست؟

مزیت استفاده از ناودانی
  • سرعت بالا در نصب
  • سبک وزن بودن
  • نیاز به فضای کم
  • مقاومت و کارایی بالا

ناودانی بر اساس طرح ظاهری

علاوه بر شیوه تولید، ناودانی طبق طرح ظاهری به چند گروه تقسیم می شود که در ادامه به ذکر آن می پردازیم:

ناودانی ساده

این ناودانی در ابعاد و سایزهای متنوع و با توجه به سفارش مشتری تولید می شود. اما به طور معمول در ارتفاع 30 mm تا 400 mm ساخته می شود. این ناودانی پر استفاده است و در صنایع مختلف مانند صنعت ساخت و ساز بکار می رود. مثلا در ساخت چهارچوب ها و اتاق ماشین های سنگین استفاده می شود.

ناودانی مشبک

مدل مشبک از ورق گالوانیزه ساخته می شود. همانگونه که از اسم آن مشخص است. در آن سوراخ هایی ایجاد می کنند. تا در صورت نیاز، آن را در قسمت های مورد نظر پیچ کنند. مثلا در ساختن قفسه های فولادی از ناودانی مشبک استفاده می شود.

ناودانی سبک

این ناودانی دارای وزن پایینی است. یعنی از وزن ناودانی تعریف شده در جدول اشتال سبک تر می باشد.

ناودانی سنگین

برخلاف مورد قبل، ناودانی سنگین با جدول استاندارد اشتال همخوانی دارد. و از نظر وزن و سایز با آن یکسان است. دو ناودانی سبک و سنگین از جهت زیادی با یکدیگر متفاوت هستند مثلا در سایز، وزن، موارد مصرف و حتی قیمت با یکدیگر فرق دارند.

در ادامه در مقاله مجزا به بیان تفاوت آن ها خواهیم پرداخت.

ناودانی آلومینیومی

ناودانی های تولید شده از جنس آلومینیوم خاصیت ضد خوردگی پیدا کرده و قابلیت شکل پذیری و جوش خوردگی بالایی دارند.

ناودانی گالوانیزه

تولید ناودانی اکثرا از ورق نورد گرم است. با توجه به موارد مصرف ناودانی، آن را گالوانیزه می کنند. با گالوانیزه کردن ناودانی ویژگی های منحصر به فرد مانند استحکام زیاد در برابر زنگ زدگی و خوردگی پیدا می کند.

ناودانی گالوانیزه را غالبا در مکان هایی استفاده می کنند که احتمال خوردگی و زنگ زدگی در آن بالا باشد. مانند کشتی سازی و ساخت سازه های گلخانه ای. درجه مقاومت ناودانی گالوانیزه به میزان ضخامت روی بکار رفته در آن بستگی دارد.

آیا می‌دانید!

ما چگونه عمر فلزات را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهیم؟

۰۳۱۴۵۲۷۳۰۱۰

استاندارد ناودانی چیست؟

استاندارد ناودانی

در کشور ما ناودانی اکثرا با دو طرح U و C ساخته می شوند. برای تولید آن از دو استاندارد UPE و UPN استفاده می کنند. در توضیح تفاوت این دو مورد اینکه استاندارد UPE دارای بال موازی بوده و برای ناودانی با شکل C بکار برده می شود. و استاندارد UPN بال مخروطی داشته و برای ناودانی با طرح U مصرف می شود.

کاربرد ناودانی چیست؟

  • صنعت ساخت و ساز
  • صنعت ماشین سازی
  • استفاده برای ساخت نمای منازل
  • صنعت کشتی سازی
  • تولید خرپا
  • بکارگیری ناودانی به عنوان تیر و ستون

جمع بندی

در این مطلب به سوال شما مبنی بر ناودانی چیست، پاسخ مناسبی ارائه دادیم. علاوه بر این، در مورد انواع ناودانی، موارد استفاده و شیوه تولید آن توضیحاتی بیان شده است. همانطور که گفته شد ناودانی به خاطر سطح مقطع آن که به شکل U است، در گروه پروفیل های باز قرار می گیرد. روش تولید ناودانی به دو شکل فابریک و پرسی است و در صنایع گوناگون مانند صنعت ساخت و ساز، صنعت ماشین سازی، کشتی سازی و غیره کاربرد دارد.

منبع (Resource) : Explain About Steel Channels

سوالات متداول

ناودانی چیست؟

ناودانی از جمله پروفیل های مقاطع باز است. طرح مقطع آن شبیه به U و از جمله پر استفاده ترین قطعات فولادی است. ناودانی متشکل از یک جان و دو بال است.

ناودانی بر اساس شیوه تولید به چند گروه تقسیم می شود؟

ناودانی به دو شیوه فابریک و پرسی تولید می شود. جهت اطلاع از توضیحات تکمیلی به متن مقاله مراجعه کنید.

ناودانی بر اساس شکل ظاهری به چند گروه دسته بندی می شود؟

ناودانی بر حسب شکل ظاهری شامل ناودانی سبک، سنگین، مشبک، و ساده می باشد. توضیحات درباره هر کدام در متن مقاله