سپری از جمله مقاطع فولادی است که در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی استفاده می شود.

در مقاله پیش رو به توضیح کامل در مورد سپری، روش تولید و موارد مصرف آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

سپری چیست

سپری یا پروفیل T یکی از پرمصرف ترین مقاطع فولادی است. طرح ظاهری آن مانند حرف T لاتین است و از جان و بال بلند تشکیل می شود. برای تولید سپری از دو روش پرسی و فابریک استفاده می کنند.

گاهی مواقع، تیرآهن را به شکل طولی از دو طرف در اندازه مساوی برش می زنند و سپری تولید می کنند.

قصد خرید سپری آهن دارید؟

جهت استعلام قیمت با کارشناس فروش تماس بگیرید

۰۳۱۴۵۲۷۳۰۱۰

جنس سپری

جنس سپری از آلیاژهای گوناگونی همچون آلومینیوم، مس، آهن، استیل و برنج است.

روش تولید سپری

قبلا ذکر کردیم که سپری به دو شیوه نورد گرم و نورد سرد ساخته می شود. می توان گفت که اکثر سپری ها تولید شده با نورد گرم هستند. دلیل آن اینکه در شیوه نورد گرم تجهیزات پیشرفته تری استفاده می شود. در این روش سپری تولید شده از کیفیت بیشتری برخوردار است و به نسبت قیمت مناسب تری دارد.

تولید سپری با روش فابریک

این روش با نورد گرم انجام می گیرد. در ابتدا شمش فولادی به کوره فرستاده و در آنجا با درجه حرارت بالا، حرارت داده می شود. وقتی شمش به دمای مورد نظر برسد از 3 مرحله نورد عبور می کند.

با گذشت از مرحله اول ضخامت آن کم و طولش زیاد می گردد و با عبور از مرحله دوم و سوم نورد سپری تولید و در سایز و اندازه معین برش می خورد.

ساخت سپری با روش پرسی

در این روش با استفاده از برش تیرآهن، سپری تولید می کنند. به این صورت که تیرآهن را به شکل طولی از دو طرف، در اندازه مساوی برش می زنند و سپری تولید می کنند که این روش زیاد مرسوم نیست.

استاندارد سپری

استاندارد سپری

سپری هایی که به شیوه نورد گرم ساخته می شوند دارای استانداردهای زیر هستند:

 • DIN EN 10055
 • DIN59051
 • DIN1022

ضخامت و طول سپری

ضخامت سپری های تولید شده در بازار در اندازه های 0.9 تا 2.5 mm است، اما سپری با ضخامت 2 mm طرفداران بیشتری دارد. طول سپری های تولیدی در 2 سایز 6 و 12 متری برش می خورد و به دو شکل لبه تیز و لبه گرد عرضه می شود.

سپری آلومینیوم

از ویژگی های سپری آلومینیوم می توان به مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی اشاره کرد. همچنین به دلیل رنگ براق و صیقلی اش در صنایع روکار استفاده می شود. برای نمونه در صنعت ساختمان سازی برای حمام، آشپزخانه، سقف کاذب و … کاربرد دارد.

آیا می‌دانید!

ما چگونه عمر فلزات را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهیم؟

۰۳۱۴۵۲۷۳۰۱۰

سپری آهنی

سپری آهنی خود به دو دسته تقسیم می شود:

سپری آهنی فابریک

طرح ظاهری این سپری مانند حرف T است، که به روش نورد تولید می شود. وزن تولید سپری آهنی بر اساس استاندارد کشور آلمان است.

سپری آهنی نوردی

نقطه تفاوت این پروفیل با مورد قبلی در وزن آن است و در مقایسه با سپری فابریک از نظر وزنی سبک تر است. به همین دلیل از استحکام کمتری برخوردار است. این پروفیل در مواقعی مصرف می شود که اولویت اول آن سایز و ابعاد پروفیل باشد، نه مقاومت آن.

سپری آهنی براساس طرح ظاهری

سپری آهنی براساس طرح ظاهری

سپری آهنی طبق طرح ظاهری، به دسته های دیگری دسته بندی می شود که در اینجا به ذکر نام آن ها اکتفا می کنیم

 • سپری دارای ارتفاع زیاد
 • سپری متساوی الاضلاع (در این پروفیل اندازه ارتفاع و عرض یکسان است)
 • سپری دارای اضلاع نامساوی (در این سپری اندازه ارتفاع به اندازه نصف عرض آن است)

کاربرد سپری

سپری از جمله مقاطع پرمصرف فولادی است که در صنایع متنوعی کاربرد دارد و رد پای آن در همه جا دیده می شود بخصوص در صنعت ساختمان سازی. در ادامه به ذکر چند نمونه از مصارف سپری می پردازیم:

 • تولید درب و پنجره
 • سازه های گلخانه ای
 • استفاده شده در سقف کاذب
 • الصاق پل به ستون
 • استفاده در ستون و خرپا
 • ساخت سازه های فلزی
 • استفاده برای گاردریل
 • صنعت سدسازی

جمع بندی

در این مطلب به بیان توضیحاتی درخصوص معرفی سپری، روش تولید، جنس و انواع مختلف آن پرداخته ایم. همانگونه که در تعریف سپری بیان شد سپری یا پروفیل T یکی از پرمصرف ترین مقاطع فولادی است. طرح ظاهری آن مانند حرف T لاتین است و از جان و بال بلند تشکیل می شود.

برای تولید سپری از دو روش پرسی و فابریک استفاده می کنند. سپری کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد که برای نمونه می توان به استفاده شده در سقف کاذب، الصاق پل به ستون استفاده در ستون و خرپا، ساخت سازه های فلزی و استفاده برای گاردریل اشاره کرد.

سوالات متداول

سپری چیست

سپری یا پروفیل T یکی از پرمصرف ترین مقاطع فولادی است. طرح ظاهری آن مانند حرف T لاتین است و از جان و بال بلند تشکیل می شود.

روش تولید سپری

برای تولید سپری از دو روش پرسی و فابریک استفاده می کنند.

روش تولید سپری به شیوه پرسی

در این روش با استفاده از برش تیرآهن سپری تولید می کنند به این صورت که تیرآهن را به شکل طولی از دو طرف در اندازه مساوی برش می زنند و سپری تولید می کنند.