تست سالت اسپری

ما در کارخانه شاهین فلز سپاهان اقدام به راه‌اندازی آزمایشگاه سالت اسپری نموده‌ایم تا مقاومت محصولاتی را که به پوشش زینک فلیک (پوشش ضدزنگ و ضدخوردگی آهن) مسلح می‌کنیم را مورد آزمون قرار دهیم.

تست سالت اسپری (Salt Spray Test) یا آزمون افشانه نمک، یک روش معمول و شناخته شده برای اندازه‌گیری میزان مقاومت قطعات و پوشش‌های مختلف در برابر خوردگی طبیعی برای شرایط آب‌های اقیانوسی است. تست سالت اسپری در حقیقت یک آزمایش خوردگی تسریع شده است که در آن، اتاقک اسپری نمک که محیطی متراکم و شدیدا خورنده از محلول نمک 5 درصد است، ایجاد می‌شود.

این محلول، از طریق هوای فشرده و به کمک نازل‌های اسپری کننده دستگاه، اتمیزه می‌شود. نمونه قطعاتی که در اتاقک مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند، در زاویه 20 درجه در دستگاه جای‌گذاری و تحت دمای 37 درجه سانتی‌گراد آزمایش می‌شوند.

شاهین فلز سپاهان در راستای حمایت از تولید کنندگان داخلی، خدمات آزمایشگاه سالت اسپری مستقر در کارخانه را به کارآفرینان و تولید کنندگان محترم ارائه می کند.

جهت مشاوره یا سفارش با شماره ۱۴ - ۴۵۲۷۳۰۱۰-۰۳۱ تماس بگیرید

آزمایشگاه تست سالت اسپری
تست سالت اسپری محصولات با پوشش‌های مختلف

فرآیند و شرایط تست سالت اسپری

شرایط ایجاد شده در تمام طول مدت آزمایش پایدار است و قطعات نباید حین آن با یک‌دیگر برخورد داشته باشند. میزان PH محلول NaCl مابین 6/5 تا 7/2 می‌باشد. این محلول که PH خنثی دارد، با توزیع اسپری نمکی به صورت 5 قسمت از NaCl به 95 قسمت آب Type IV طی استاندارد ASTM D1193 دارای فشار هوای نسبی انجام می‌گیرد.

محلول نمک خنثی، با فشاری معادل 0/8 تا 1 بار، به سطح قطعه مورد نظر پاشش می‌شود. در کارخانه شاهین فلز سپاهان، ساخت و طراحی اتاقک اسپری، چگونگی انجام آزمایش و پارامترهای قابل توجه در آن، تحت استاندارهایی همچون ASTM B117 و ISO 9227 انجام می‌گیرد.

یکی دیگر از استانداردهای لازم که برای قطعات زینک شده مورد توجه قرار می‌گیرد، استاندارد جهانی F1136 است. هزینه مناسب، سرعت بالا در انجام فرآیند، تکرارپذیر بودن و استاندارد بودن این آزمایش، منجر به محبوبیت بسیار آن شده است. نتایج این آزمون، بر اساس زمان تست بدون ظاهر شدن علائم خوردگی، گزارش می‌شود که این زمان در پوشش‌های مختلف و بسته به میزان ضخامت، متغیر است.

هر چقدر میزان مقاومت پوشش نسبت به خوردگی بالاتر باشد، مدت زمان آزمایش افزایش پیدا می‌کند. برای مثال پوشش ضدخوردگی زینک فلیک پس از مقاومت 500 ساعتی سالت اسپری، سرتیفیکیت تولید را دریافت می‌نماید؛ با این حال این پوشش مقاومتی تا حدود 2000 ساعت سالت اسپری را از خود نشان می‌دهد.

چه پوشش‌هایی با این روش قابل ارزیابی هستند؟

انواع مختلفی از پوشش‌ها را می‌توان به کمک این روش مورد ارزیابی قرار داد. شماری از این موارد به شرح زیر هستند:

  • سطوح فسفاته
  • پوشش‌های آلی مانند بازدارنده‌های خوردگی همچون زینک فلیک و گالوانیزه
  • روی و آب‌کاری روی، کروم، نیکل، مس و قلع
  • پوشش‌های اعمال شده به صورت غیرالکترولیتی مانند پوشش‎های براده روی

سوالات متداول

تست سالت اسپری یا آزمون افشانه نمک، یک شرایط محیط خورنده کنترل شده و تسریع شده را به منظور اندازه‌گیری مقاومت محصولات فولادی در برابر خوردگی ناشی از رطوبت، فراهم می‌آورد.

بله، مجموعه شاهین فلز سپاهان مجهز به آزمایشگاه تست سالت اسپری به منظور اندازه‌گیری مقاومت قطعه فلزی شما در برابر خوردگی ناشی از رطوبت می‌باشد.