تولید وال پست

وال پست عضوی است که میانقاب‌های سازه‌ای و غیرسازه‌ای و تیغه‌ها را به اسکلت ساختمان، برای مقاومت در برابر نیروهای جانبی باد و زلزله متصل می‌کند. میانقاب‌ها دیوارهایی هستند که به واسطه اتصال یا عدم اتصال آن‌ها به سازه، نام آن‌ها تغییر کرده و به ۲ دسته میانقاب سازه‌ای یا غیرسازه‌ای تقسیم می‌شوند.

تیغه‌ها نیز دیوارهایی هستند که خارج از قاب‌های سازه‌ای اجرا می‌شوند و نام‌گذاری آن‌ها هیچ ارتباطی به ضخامت این دیوارها ندارد.

اجرای وال‌پست و نبشی‌کشی دیوارهای پیرامونی، به‌ عنوان یکی از مراحل اجرایی سفتکاری ساختمان، دارای حساسیت‌های اجرایی و نظارتی خاص است که سوالات بسیاری از طرف مهندسان ناظر معمار و سازه در این مورد وجود دارد.

با توجه به اهمیت و ضرورت استفاده از این مقطع فولادی در ساختمان، تولید انواع وال پست فولادی در کارخانه شاهین فلز سپاهان با بهترین کیفیت، هزینه و در ابعاد دلخواه مشتری انجام می‌شود.

همچنین، خدمات دیگری نظیر پوشش ضدخوردگی زینک‌فلیک یا داکرومات برای این محصول نیز مانند سایر محصولات فولادی طبق سفارش مشتری اعمال می‌گردد. ما با اطمینان کامل، کیفیت خدمات خود را تضمین می‌کنیم.

جهت کسب اطلاعات کافی با شماره ۱۴ - ۴۵۲۷۳۰۱۰-۰۳۱ تماس بگیرید

الزامات قانونی در اجرای وال پست

برای اجرای وال‌پست، طبق آیین‌نامه 2800 وال‌پست، الزامات قانونی زیر لازم‌الاجرا می‌باشد:

  • دیوارهای داخلی یا تیغه‌های با ارتفاع بیش از 1/8 متر، باید به نحو مناسبی مانند استفاده از وادارها و غیره از نظر جانبی به سازه مهار شوند.
  • حداکثر طول مجاز هر دیوار غیرسازه‌ای بین دو کلاف قائم، نباید از 6 متر یا 40 برابر ضخامت آن بیشتر باشد.
  • حداکثر ارتفاع دیوار غیر سازه‌ای از تراز کف 3/5 متر است.
  • لبه‌های قائم تمام دیوارهای غیرسازه‌ای باید مهار شوند.
  • لبه‌های فوقانی (افقی) دیوار غیرسازه‌ای که در تمام ارتفاع ادامه ندارد، باید با کلاف فولادی یا ناودانی نمره 6 یا معادل مقطع بتن مسلح یا چوبی که به دیوار سازه‌ای یا کلاف‌های احاطه‌کننده دیوار غیرسازه‌ای متصل باشد، مقید گردد.
  • در تمام دیوار‌های ساختمان، به ویژه در دیوارهای نما، جهت مقاومت در برابر زلزله، ضوابط مبحث ششم مقررات ملی ساختمان و آیین‌نامه طراحی ساختمان در برابر زلزله (استاندارد 2800) باید رعایت گردد.

عدم اجرای وال‌پست چه عواقب حقوقی می‌تواند برای ناظر در پی داشته باشد؟

از آنجا که عملکرد وال پست، حفظ تعادل دیوار در اثر وارد شدن نیروی زلزله و باد می‌باشد، در صورتی که وال پست اجرا نشده و در زمان زلزله یا باد دیوار تخریب شود و به جان و مال افراد آسیب برساند، یکی از مقصرین حادثه، مهندس ناظر مربوطه خواهد بود.

سوالات متداول

بله، انواع وال پست در کارخانه شاهین فلز سپاهان در ابعاد مختلف طبق سفارش مشتری و با بهترین کیفیت و هزینه تولید می‌شود.

با توجه به اینکه وال پست از جنس آهن می‌باشد، کلیه عوامل اثرگذار بر این مقطع فولادی شامل قیمت دلار، هزینه مواد اولیه، نرخ جهانی آهن، میزان عرضه و تقاضا و برند کارخانه تولیدکننده در قیمت نهایی وال پست اثرگذارند.