خدمات شات بلاست

شات بلاست در لغت به‌معنای ساچمه‌زنی است. چراکه در این فرآیند ساچمه‌هایی کروی شکل و یا شکسته (مخلوطی از مواد ساینده فلزی و شن) به کمک نیروی مکانیکی و یا گریز از مرکز به سطح قطعه با هدف صیقل‌کاری و تمیزکاری پرتاب می‌شوند.

شات‌بلاست، قطعات بزرگ و مستحکمی همچون شفت‌های فولادی را هدف قرار می‌دهد و در بسیاری از موارد، انجام این روش یکی از مهم‌ترین مراحل برای رسیدن به کیفیت موردنظر است. این فرآیند در صنایعی مانند هوافضا، خودروسازی و سازه‌های عمرانی کاربرد بسیاری دارد.

این خدمت در کارخانه شاهین فلز سپاهان با بهترین کیفیت و هزینه انجام می‌گردد. ما با اطمینان کامل، کیفیت خدمات خود را تضمین می‌کنیم.

جهت مشاوره یا سفارش با شماره ۱۴ - ۴۵۲۷۳۰۱۰-۰۳۱ تماس بگیرید

ساچمه های شات بلاست

جنس دانه‌های مصرفی در شات‌بلاست از چیست؟

ساچمه‌های به کار رفته در این فرآیند، غالبا از جنس فولاد، مس و یا آلومینیوم هستند.

فرآیند شات‌بلاست چگونه انجام می‌شود؟

مکانیزم تمیزکاری در این روش بر مبنای مهار انرژی جنبشی می‌باشد. به این صورت که ساچمه‌های کروی شکل با انتقال و آزادسازی انرژی در برخورد با سطح قطعه، مواد اضافی را از بین می‌برند.

قابل توجه است که نتیجه نهایی آن به عواملی همچون جرم گلوله‌های ساچمه‌ای، سرعت انتقال، زاویه برخورد، شکل ساچمه و درصد پوشش ضربه بستگی دارد.

فرآیند شات‌‌بلاست چه کاربردهایی دارد؟

این فرآیند به‌طور کلی باهدف بهبود خواص سطحی قطعات صورت می‌گیرد. با این حال به جز آن در موارد دیگری نیز کارایی دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • رفع تنش پسماند کششی
  • از بین بردن ناهمواری سطح قطعه‌های ریخته‌گری و بهبود سختی
  • آماده‌سازی سطوح قبل از انجام هرگونه پوشش‌دهی
  • برطرف کردن عیوبی همچون خوردگی، تخلخل و ترک‌های ریز
  • افزایش عمر مفید قطعات ریختگی و نوردی با نفوذ ساینده
  • لایه‌برداری از سطوح قطعات فورج شده
  • تمیزکاری و بهبود خواص مکانیکی قطعاتی همچون چرخ دنده‌ها و شفت‌ها
  • آماده سازی قطعات حاصل از برش CNC

سوالات متداول

هر دو روش برای سایش سطح، رفع هرگونه آلودگی، زدودن لکه‌ها و صیقل دادن سطوح مختلف می‌باشند اما از عملیات شات‌بلاست در مواقعی استفاده می‌شود که میزان آلودگی روی سطح، بیشتر باشد. علاوه بر این، مواد پرتابی، مورفولوژی مواد پرتابی، مکانیزم انتقال مواد، دستگاه، قطعات هدف، عمق اثر، هزینه و زمان عملیات نیز از تفاوت سندبلاست با شات‌بلاست می‌باشد.

قیمت این عملیات بر روی فلزات بر اساس مقدار خوردگی و میزان سطح فلز متفاوت است. در واقع قطعاتی که میزان خوردگی و زنگ‌زدگی آن‌ها بیش از حد معمول باشد، اعمال شات‌بلاست بر روی آن‌ها و رسیدن به سطح استاندارد، قاعدتا به مدت زمان بیشتری نیاز دارد تا قطعه به سطح اولیه برسد.

.