پروفیل آبرو از جمله پرکاربردترین مقاطع فولادی است که در دسته پروفیل‌ها قرار می‌گیرد، اما با پروفیل‌هایی که برای تولید درب و پنجره و چهارچوب به کار می‌روند، تفاوت دارد. پروفیل آبرو اغلب در آب و هوای مرطوب مصرف می‌شود.

در این مطلب قصد داریم به سوال شما مبنی بر پروفیل آبرو چیست، قیمت پروفیل آبرو و کاربردهای آن پاسخ جامعی ارائه دهیم. پس تا پایان همراه با ما بمانید.

در واقع این پروفیل برای سقف شیب‌دار مناطق شمالی و انتقال آب و برف به زمین استفاده می‌شود. به همین خاطر این پروفیل باید دارای خاصیت ضد زنگ بوده و مقاومت زیادی داشته باشد.

برای تولید پروفیل آبرو اغلب از ورق‌های رنگی و گالوانیزه و به شکل یک طرفه و دو طرفه استفاده می‌شود.

پروفیل آبرو یکطرفه و دوطرفه

پروفیل آبرو یکطرفه و دو طرفه

پروفیل آبرو با توجه به طرح ظاهری به دو صورت یک طرفه و دو طرفه دسته بندی می شود. آبرو یک‌طرفه فقط از یک جهت نصب شده و قابلیت اتصال دارد اما آبرو دوطرفه از هر دو جهت قابلیت اتصال و نصب دارد.

پروفیل آبرو در طرح، ضخامت و جنس های متعدد تولید و به بازار عرضه می شود.

پروفیل آبرو

جهت سفارش و استعلام قیمت روز پروفیل آبرو روی دکمه زیر کلیک کنید

لیست قیمت روز آبرو سوله

قیمت روز پروفیل ابرو در جدول زیر درج شده است. چنانچه قصد خرید این مقطع فولادی را دارید، می‌توانید از طریق شماره 03145273010 با کارشناس دفتر فروش کارخانه شاهین فلز سپاهان در تماس باشید.

بروزرسانی: ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

محصولضخامتوزن
طولارتفاعبارگیریقیمت (ریال)
پروفیل آبرو یک طرفه 3 mm90 kg
۶ متر18 cmانبار شاهین شهر 215000
پروفیل آبرو دو طرفه 3 mm115 kg۶ متر
18 cmانبار شاهین شهر 215000

2 نوع مختلف پروفیل آبرو

پروفیل لندنی

این پروفیل با نام های دیگر مثل پروفیل گرد و پروفیل فیتیله نیز شناخته می شود.

از لندنی بیش تر برای پوشش سقف شیروانی و سقف های وسیع تر استفاده می شود. در سقف های بزرگتر به وسیله متصل کردن پروفیل لندنی به یکدیگر، سقف ها را پوشش می دهند. محبوبیت این پروفیل زیاد بوده وعامه پسند می باشد.

یکی از مشکلات این پروفیل با توجه به شرایط محیطی مورد استفاده، خوردگی و آسیب پذیری این محصول است. در هوای مرطوب شمالی برای افزایش مقاومت آن از ورق های گالوانیزه و ضد زنگ استفاده می شود. با این حال لندنی مقاومت زیادی برای زمان طولانی نداشته و با گذر زمان دچار مشکلاتی مانند خوردگی می شود.

پروفیل جعبه‌ای

پروفیل جعبه ای

پروفیل جعبه ای نسبت به لندنی دارای طرح ظاهری شکیل تر و گران قیمت تر است. یکی دیگر از ویژگی های مثبت آن، استحکام و مقاومت بالاتر پروفیل جعبه ای در برابر زنگ زدگی و آب وهوای مرطوب است.

تولید پروفیل آبرو

این پروفیل اکثرا در ضخامت 0.4 mm تولید می شود. پروفیل جعبه ای غالبا در سقف شیروانی، انبار، سوله و ساختمان های صنعتی و سازه هایی که بیش تر از نظر زیبایی مهم بوده و در معرض دید هستند استفاده می شود.

برای تهیه پروفیل آبرو از ورق هایی استفاده می شود که در برابر رطوبت هوا و محیط نمناک، مقاومت به خوردگی داشته و ضد زنگ باشند. به همین دلیل غالبا از ورق های گالوانیزه یا ورق های رنگی ضد زنگ مصرف می کنند.

همراهان گرامی؛ برای آشنایی با انواع پروفیل و موارد مصرف هر یک، مقاله “پروفیل چیست؛ تاریخچه، انواع و 3 مورد مصرف آن” را مطالعه فرمایید.

علاوه براین، چون ورق های مصرفی برای پوشش سقف مصرف می شوند باید سبک وزن بوده و سنگین نباشند. به همین دلیل از ورق های با ضخامت کم ۲، ۲.۵ و ۳ mm استفاده می کنند تا سبک وزن باشند.

پس از انتخاب ورق مناسب و بریدن ورق در اندازه های مورد نظر، به کمک دستگاه ها و ماشین آلات مناسب همچون رول فرمینگ، پروفیل آبرو تولید می شود. به این صورت که قالب های مشخص را در دستگاه رول فرمینگ قرار داده و به کمک آن ها پروفیل آبرو نهایی تولید و به بخش انبار فرستاده می شود.

کاربرد پروفیل آبرو

کاربرد پروفیل آبرو
  • ساخت سقف شیروانی
  • ساخت سقف پارکینگ برای جلوگیری از نفوذ آب
  • ساخت مراکز تولیدی مانند گلخانه، مرغ داری، گاوداری
  • اتصال روی ساندویچ پانل‌های سقفی

جمع بندی

همانطور که در این مطلب اشاره کردیم، پروفیل آبرو برای سقف‌های شیب‌دار مناطق شمالی و در واقع انتقال آب و برف بر روی زمین استفاده می‌شود. خاصیت ضد زنگ بودن برای این نوع پروفیل از اهمیت زیادی برخودار است، بر همین اساس، برای تولید آن از ورق‌های رنگی و گالوانیزه استفاده می‌شود. پروفیل آبرو به دو نوع لندنی و جعبه‌ای دسته‌بندی می‌شود. قیمت پروفیل آبرو به عوامل مختلفی مانند قیمت ورق استفاده شده در آن و موارد دیگر بستگی دارد.

سوالات متداول

پروفیل آبرو چیست

پروفیل آبرو با توجه به طرح ظاهری به دو صورت یک طرفه و دو طرفه دسته بندی می شود. آبرو یک‌طرفه فقط از یک جهت نصب شده و قابلیت اتصال دارد اما آبرو دوطرفه از هر دو جهت قابلیت اتصال و نصب دارد.

انواع پروفیل آبرو

پروفیل آبرو به دو نوع پروفیل لندنی و پروفیل جعبه ای تقسیم می شود. توضیحات تکمیلی درباره هر کدام در متن مقاله.

موارد مصرف پروفیل آبرو

ساخت سقف شیروانی، ساخت سقف پارکینگ برای جلوگیری از نفوذ آب، ساخت مراکز تولیدی مانند گلخانه، مرغ داری، گاوداری