وزن نبشی فولادی

نبشی فولادی، پروفیلی است که با قرار گرفتن دو مقطع آهنی روی یک‌دیگر حاصل می‌شود. اگر بخواهیم به مهم‌ترین مقاطع برای ساختمان‌سازی اشاره‌ای داشته باشیم، نبشی از اصلی‌ترین موارد است. نبشی فولادی برای مواردی همچون ساخت ستون و اتصالات قسمت‌های فلزی به یک‌دیگر، ساخت کرمیت و خرپا کاربرد دارد.

همچنین تاثیر به‌سزایی در قیمت تمام شده یک پروژه ساختمانی خواهد داشت؛ چراکه در این پروژه‌ها به مقدار انبوه از نبشی فولادی استفاده می‌شود. در ادامه جدول وزن نبشی فولادی های مختلف آورده شده است.

انواع نبشی به چه صورت دسته‌بندی می‌شود؟

این پروفیل‌های فولادی در طول‌های 6 و 12 متری عرضه می‌شوند و بسته به نوع آن‌ها در دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. این دسته‌بندی به شرح زیر است:

روش ساخت:

 • نبشی فابریک
 • نبشی پرسی

شکل ظاهری:

 • نبشی عمودی
 • نبشی ‌V شکل

اندازه بال‌ها:

 • نبشی بال مساوی
 • نبشی بال نامساوی

جنس نبشی:

 • نبشی فولادی
 • نبشی استنسل استیل
 • نبشی گالوانیزه

استانداردهای تولید نبشی

نبشی‌ها توسط چند استاندارد تولید می‌شوند که هریک از آن‌ها کاربرد منحصر به فرد خود را دارد و در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

 • DIN EN 10056
 • ASME S1-36
 • ASTM A 36
 • Gost 8240
 • Gost 8510

موارد مصرف نبشی فولادی کدام است؟

نبشی‌های ساختمانی یا همان نبشی فولادی، به علت متریال مصرفی آن که فولاد است، از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و در ساختمان‌سازی کاربرد فراوانی دارند. نظر به آن‌که نبشی در سایزهای مختلف تولید می‌شود، در بخش‌های مختلف سازه نیز کاربرد دارد.

من جمله این مصارف، می‌توان به مواردی همچون اتصال‌های تیر به ستون، تیرآهن به تیربار و ستون در فونداسیون اشاره کرد. نبشی‌های فولادی در عین کاربردی بودن، در محیط‌های مرطوب عملا کارایی آن‌چنانی ندارند؛ چراکه احتمال بروز زنگ‌زدگی در آن‌ها بالا است.

خرید نبشی فولادی

در سایت بازرگانی شاهین فلز سپاهان، اطلاعاتی همچون سایز و وزن نبشی فولادی های مختلف قرار داده شده است. این شرکت از عرضه‌کنندگان وسیع نبشی فولادی است و این مقطع فولادی را با کیفیت بسیار بالایی به خریداران گرامی عرضه می‌کند.

متقاضیان محترم پس از بررسی جدول وزنی، می‌توانند برای آگاهی از قیمت انواع نبشی و یا ثبت سفارش خود، با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشند.  

جدول وزنی نبشی فولادی

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، نبشی فولادی به‌علت استفاده بسیار از آن در پروژه‌های ساختمانی، نقش قابل توجهی در هزینه تمام شده بازی می‌کند. آگاهی از وزن نبشی فولادی، برای محاسبه قیمت آن اهمیت بسیاری دارد؛ که در زیر به شرح آن پرداخته‌ایم.

سایز نبشی (cm)وزن شاخه ۶متری (kg)وزن شاخه ۱۲متری (kg)
۳۹۱۸
۴۱۴۲۸
۵۲۲۴۴
۶۳۲۶۴
۸۵۶۱۱۲
۱۰۹۰۱۸۰
۱۲۱۲۰۲۴۰
۱۵۱۹۰۳۸۰

سوالات متداول

نبشی چیست؟

نبشی فولادی، پروفیلی است که با قرار گرفتن دو مقطع آهنی روی یک‌دیگر حاصل می‌شود.

وزن سایر آهن آلات

وزن توری پرسی

وزن توری پرسی

توری پرسی محصولی مفتولی است که به سبب کاربرد بسیار آن، جزو بهترین توری‌ها شناخته می‌شود. فرم بافت این توری، علاوه بر ایجاد استحکام بالا،

وزن میلگرد آجدار

وزن میلگرد آجدار

میلگرد از مقاطع فولادی کاربردی است که در صنعت ساختمان‌سازی از آن استفاده بسیاری می‌شود. به طور کلی از آن‌ها برای جبران مقاومت کششی بتن،

وزن پروفیل Z (زد)

وزن پروفیل Z (زد)

پروفیل زد و یا همان پرلین زد، یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی به شمار می‌آید. این پروفیل که از انواع پروفیل باز محسوب می‌شود، به

وزن ورق فولاد مبارکه

وزن ورق فولاد مبارکه

ورق‌های فولادی از جمله محصولات پرکاربرد است. شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگ‌ترین واحد تولید کننده این ورق‌ها و دیگر قطعات فولادی می‌باشد. انواع مختلفی از

وزن تیرآهن

وزن تیرآهن

یکی از اصلی‌ترین محصولات فولادی که در صنایع مختلف، به خصوص ساخت و ساز کاربرد زیادی دارد، تیرآهن است.تیرآهن عامل مهم مقاومت و پایداری ساختمان‌‌‌ها

وزن ناودانی

وزن ناودانی

ناودانی از جمله پروفیل‌های باز بوده که شکل ظاهری آن مانند حرف U و C انگلیسی می‌باشد. ناودانی از یک جان که در وسط و