تسمه از جمله پر مصرف ترین محصولات فولادی است. تسمه در صنایع متنوعی به کار برده می شود برای نمونه می توان به صنعت ساختمان سازی، معادن، مهندسی و تولید اشاره کرد. تسمه ها مقاطع مسطح و به شکل مستطیل هستند و در ابعاد و انواع مختلفی تولید و به دو صورت شیت و رول در بازار وجود دارند.

در ادامه مقاله به تعریف تسمه، انواع روش تولید تسمه و موارد مصرف آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

تسمه فولادی چیست

به برش های مستطیل شکل باریک و بلند که اختلاف زیادی در طول و عرض دارند تسمه گفته می شود. تسمه در ابعاد و جنس های متنوعی تولید و به دو شکل تخت و رول به بازار فرستاده می شود.

جنس تسمه

تسمه از جنس های متنوعی تولید می شود، به عنوان مثال می توان به تسمه تولید شده از جنس آهن، گالوانیزه، آلومینیوم، استیل، آلیاژی و … اشاره کرد.

روش تولید تسمه

تسمه با روش های مختلفی تولید می شود که در ادامه به توضیح مختصری درباره آن ها می پردازیم:

تولید تسمه به روش فابریک

در این روش برای ساخت تسمه از شمش یا قراضه آهن استفاده می کنند و به وسیله فرایند نورد گرم و سرد تسمه هایی به شکل مستطیل و عریض می سازند.

تولید تسمه به شیوه ماشینکاری

تولید تسمه با این روش نیز با کمک فرآیند نورد سرد و نورد گرم انجام می شود. در روش ماشین کاری ورق، تسمه ها را با گیوتین برش می زنند. سپس به وسیله اتوکشی، ورق را صاف و یکدست می کنند و عیوب ورق را برطرف، تا حالت خمیدگی آن اصلاح شود.

انواع ورق فولادی + روش تولید و کاربرد آنها

یکی از دقیق ترین و بهترین نوع تولید تسمه، تسمه تولیدی به شیوه ماشینکاری است. تسمه ماشینکاری از تسمه فابریک گرانتر است.

تولید تسمه به روش ماشینکاری

تولید تسمه با شیوه نوردی

در این روش ورق ها با عبور از مراحل مختلف نورد به تسمه تبدیل می شوند.

تولید تسمه به روش ترانس

برای تولید تسمه ترانسی از سایر تسمه ها استفاده می شود. لایه رویی این تسمه بسیار صاف و یکدست است. برای تولید تسمه با این روش دقت زیادی به کار برده می شود. و از آن در موارد حساس و در جایی که به اندازه های دقیق نیاز است استفاده می شود.

انواع تسمه فولادی

تسمه فولادی انواع مختلفی دارد که هرکدام با توجه به شرایط تولید و ویژگی های خاص خود در صنایع مختلف کاربرد دارند. انواع تسمه عبارتند از:

  • تسمه ماشینکاری
  • تسمه نوردی
  • تسمه استیل 304
  • تسمه استیل 316
  • تسمه ترانسی
  • تسمه فابریک

جدول استاندارد تسمه های فولادی

در جدول زیر استاندارد تسمه های فولادی مرسوم درج شده است

ردیف سایز تسمه وزن تسمه
1تسمه 2 یا تسمه 20*5 میل آهن4716 گرم
2تسمه 3 یا تسمه 30*5 میل آهن7074 گرم
3تسمه4یا تسمه 40*5 میل آهن9432 گرم
4تسمه 5 یا تسمه 50*5 میل آهن1179 گرم
5تسمه 3*30 آهن4244 گرم
6تسمه 3*40 آهن4716 گرم
7تسمه 4*30 آهن5659 گرم
8تسمه 4*40 آهن7545 گرم
9تسمه 8*80 آهن30182 گرم
10تسمه6*60 آهن16977 گرم

کاربرد تسمه فولادی

با توجه به اینکه تسمه ها خاصیت جوش خوردگی دارند و براساس موارد مصرف در طرح های ساده و در اندازه و کیفیت مختلف تولید می شوند دایره مصرف فراوانی دارند. که در ادامه به ذکر چند نمونه اکتفا می کنیم.

تحمل بار

در اولین مورد از کاربرد تسمه می توان به متحمل شدن بار اشاره کرد. تسمه ها با تحمل وزن سازه، ایمنی سازه را زیادتر و از هزینه دوباره کاری جلوگیری می کنند.

ساختمان سازی

تسمه های فولادی در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند. برای نمونه می توان از استفاده برای حفاظ ساختمان، پلکان و نرده نام برد.

تولید لوازم خانگی

دایره مصرف تسمه بسیار زیاد است و از آن در ساخت لوازم خانگی نیز استفاده می شود. به عنوان مثال برای ساخت وسایل برقی مانند یخچال، لباسشویی، هود، فریزر و … از تسمه های فولادی مصرف می شود.

استفاده در سایر صنایع

از دیگر موارد مصرف تسمه می توان به سایر صنایع، مانند ماشین سازی، ساخت کابل برق، ساخت دوچرخه و … اشاره کرد. در بیشتر موارد از تسمه هایی که به روش نورد سرد ساخته شده اند، استفاده می شود.

اما تسمه تولیدی با نورد گرم اغلب در ساخت درب و پنجره کاربرد دارد.

استفاده در صنایع بسته بندی

استفاده از تسمه در بسته بندی

یکی دیگر از کاربردهای زیاد تسمه استفاده در صنعت بسته بندی است. بسته بندی محصولاتی مانند پروفیل، موزاییک، شیشه و … .
به طور خلاصه می توان گفت که تسمه ها در انواع و ضخامت های متعددی ساخته می شوند. به همین جهت موارد کاربری آن ها بسیار زیاد است و تقریبا در هرجایی که فکرش را بکنیم رد پایی از تسمه یافت می شود.

جمع بندی

در این مقاله به بیان توضیحاتی درباره تسمه فولادی، انواع، روش تولید و کاربرد آن پرداختیم. دانستیم که به برش های مستطیل شکل باریک و بلند که اختلاف زیادی در طول و عرض دارند تسمه گفته می شود. تسمه در ابعاد و جنس های متنوعی تولید و به دو شکل تخت و رول به بازار فرستاده می شود. تسمه ها انواع زیادی دارند که برای نمونه می توان به تسمه ماشینکاری، تسمه نوردی، تسمه استیل 304، تسمه استیل 316 و تسمه ترانسی اشاره کرد.

سوالات متداول

تسمه فولادی چیست

به برش های مستطیل شکل باریک و بلند که اختلاف زیادی در طول و عرض دارند، تسمه گفته می شود. تسمه در ابعاد و جنس های متنوعی تولید و به دو شکل تخت و رول به بازار فرستاده می شود.

روش تولید تسمه

تسمه ها با روش های زیادی تولید می شوند، که از آن جمله می توان به روش فابریک، روش نوردی، روش ماشینکاری و روش ترانسی اشاره کرد. توضیحات تکمیلی در متن مقاله.

موارد مصرف تسمه

تسمه ها از جمله پراستفاده ترین مقاطع فولادی هستند. که در صنایع گوناگون مانند: ساخت و ساز، تولید لوازم خانگی، صنایع بسته بندی و … کاربرد دارند.