تسمه‌ها‎ یکی از پرمصرف‌ترین محصولات فولادی به شمار می‌آیند. تسمه در صنایع متنوعی کاربری دارد. برای نمونه می‌توان به صنعت ساختمان سازی، معادن، مهندسی و غیره اشاره کرد. تسمه‌ها مقاطعی مسطح و به شکل مستطیل هستند و در ابعاد و انواع مختلفی تولید و به دو صورت شیت و رول در بازار آهن آلات عرضه می‌گردند. در ادامه مقاله به تعریف تسمه، انواع روش‌های تولید تسمه و موارد مصرف آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

تسمه فولادی چیست؟

به برش‌های مستطیلی شکل باریک و بلند و مسطح که اختلاف زیادی در طول و عرض دارند، تسمه فولادی گفته می‌شود. تسمه در ابعاد و جنس‌های متنوع تولید و به دو شکل تخت و رول روانه بازار آهن می‌شود.

3 تفاوت تسمه و ورق فولادی را بشناسید

جنس تسمه از چیست؟

تسمه از جنس‌های مختلفی تولید می‌گردد. به عنوان مثال می‌توان به تسمه تولید شده از جنس آهن، گالوانیزه، آلومینیوم، استیل، آلیاژی و غیره اشاره کرد.

روش تولید تسمه فولادی

تسمه با روش‌های مختلفی تولید می‌شود که در ادامه به توضیح مختصری درباره آن‌ها می‌پردازیم:

تولید تسمه به روش فابریک

در این روش برای ساخت تسمه از شمش یا قراضه آهن استفاده می‌کنند و به وسیله فرآیند نورد گرم و سرد تسمه‌هایی به شکل مستطیل و عریض می‌سازند.

تولید تسمه به شیوه ماشینکاری

تولید تسمه با این روش نیز با کمک فرآیند نورد سرد و نورد گرم انجام می‌شود. در روش ماشین‌کاری ورق، تسمه‌ها را با گیوتین برش می‌زنند. سپس به کمک اتوکشی، ورق را صاف و یکدست می‌کنند و مشکلات و عیوب ورق را برطرف می‌نمایند تا حالت خمیدگی آن اصلاح گردد.

انواع ورق فولادی + روش تولید و کاربرد آنها

یکی از دقیق‌ترین و بهترین روش‌های تولید تسمه فولادی، استفاده از روش ماشینکاری است. لازم به ذکر است که تسمه ماشینکاری از تسمه فابریک دارای قیمت بیش‌تری می‌باشد.

تولید تسمه به روش ماشینکاری

تولید تسمه با شیوه نوردی

در روش نوردی ورق‌ها با عبور از مراحل مختلف نورد به تسمه تبدیل می‌گردند.

تولید تسمه به روش ترانس

برای تولید تسمه ترانسی از سایر تسمه‌ها استفاده می‌شود. لایه رویی این تسمه بسیار صاف و یکدست است. برای تولید تسمه با این روش دقت زیادی به کار برده می شود و از آن در موارد حساس و در مواردی که به اندازه‌های دقیق نیاز باشد، استفاده می‌شود.

انواع تسمه فولادی

تسمه فولادی انواع مختلفی دارد که هرکدام با توجه به شرایط تولید و ویژگی‌های خاص خود در صنایع مختلف کاربرد دارند. انواع تسمه عبارتند از:

  • تسمه ماشینکاری
  • تسمه نوردی
  • تسمه استیل 304
  • تسمه استیل 316
  • تسمه ترانسی
  • تسمه فابریک

جدول استاندارد تسمه های فلزی

در جدول زیر وزن تسمه فولادی درج شده است:

ردیف سایز تسمه وزن تسمه
1تسمه 2 یا تسمه 20*5 میل آهن4716 گرم
2تسمه 3 یا تسمه 30*5 میل آهن7074 گرم
3تسمه4یا تسمه 40*5 میل آهن9432 گرم
4تسمه 5 یا تسمه 50*5 میل آهن1179 گرم
5تسمه 3*30 آهن4244 گرم
6تسمه 3*40 آهن4716 گرم
7تسمه 4*30 آهن5659 گرم
8تسمه 4*40 آهن7545 گرم
9تسمه 8*80 آهن30182 گرم
10تسمه6*60 آهن16977 گرم

تسمه فلزی سوراخ دار

تسمه فلزی سوراخ شده برای لنگر انداختن بسیار مناسب است و کاربردهای زیادی را شامل می‌شود. از جمله این مصارف می‌توان به صنعت ساخت و ساز، پشتیبانی از قاب، اتصالات طوفان، منابع HVAC، عایق کاری و مهاربندی بتنی و غیره اشاره نمود.

ضخامت و ابعاد تسمه های فلزی

ابعاد تسمه به‌طور کلی در طول 2 تا 7 متر و عرض 1 سانتی تا 1 متر می‌باشد. همچنین ضخامت تسمه‌ها معمولا از 3 تا 10 میلی‌متر می‌باشد.

کاربرد تسمه فولادی

با توجه به این‌که تسمه‌ها خاصیت جوش خوردگی دارند و براساس موارد مصرف در طرح‌های ساده و در اندازه و کیفیت مختلف تولید می‌شوند، دایره مصرف فراوانی دارند. که در ادامه به ذکر چند نمونه اکتفا می‌کنیم.

تحمل بار

در اولین مورد از کاربرد تسمه می‌توان به متحمل شدن بار اشاره کرد. تسمه‌ها با تحمل وزن سازه، ایمنی سازه را زیادتر و از هزینه دوباره کاری جلوگیری می‌کنند.

ساختمان سازی

تسمه‌های فولادی در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند. برای نمونه می‌توان از استفاده برای حفاظ ساختمان، پلکان و نرده نام برد.

تولید لوازم خانگی

دایره مصرف تسمه بسیار زیاد است و از آن در ساخت لوازم خانگی نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال برای ساخت وسایل برقی مانند یخچال، لباسشویی، هود، فریزر و غیره، از تسمه‌های فولادی استفاده می‌شود.

استفاده در صنایع بسته بندی

استفاده از تسمه در بسته بندی

یکی دیگر از کاربردهای زیاد تسمه استفاده در صنعت بسته بندی است. از تسمه فولادی در بسته بندی محصولاتی مانند پروفیل، موزاییک، شیشه و غیره استفاده می‌کنند.
به طور خلاصه می‌توان گفت که تسمه ها در انواع و ضخامت های متعددی ساخته می شوند. به همین جهت موارد کاربری آن ها بسیار زیاد است و در بسیاری از مواردی که فکر آن را نمی‌کنیم، رد پایی از تسمه یافت می‌شود.

علت اصلی استفاده از تسمه های فولادی در بسته بندی ها چیست؟

در حمل بارهای سنگین که ممکن است در حین انتقال فشار سنگینی را تحمل کنند، از تسمه‌های بسته بندی فولادی استفاده می‌کنند. کاربرد تسمه به این شکل است که به مانند کمربندی به دور بار پیچیده می‌شود و آن را محکم نگه می‌دارد.

استفاده در سایر صنایع

از دیگر موارد مصرف تسمه فولادی می‌توان به سایر صنایعی مانند ماشین سازی، ساخت کابل برق، ساخت دوچرخه و غیره اشاره کرد. در این صنایع به طور معمول از تسمه هایی که به روش نورد سرد ساخته شده اند، استفاده می شود، اما تسمه تولیدی با نورد گرم اغلب در ساخت درب و پنجره کاربرد دارد.

عوامل موثر بر قیمت تسمه فولادی

عوامل مختلفی همچون قیمت مواد اولیه، نوسانات ارزی، قیمت نفت، تورم، میزان عرضه و تقاضا، هزینه حمل و نقل، برند تولیدکننده و غیره بر قیمت تسمه فولادی اثرگذار خواهند بود.

جمع بندی

در این مقاله به بیان توضیحاتی درباره تسمه فولادی، انواع، روش تولید و کاربرد آن پرداختیم. دانستیم که به برش های مستطیل شکل باریک و بلند که اختلاف زیادی در طول و عرض دارند تسمه گفته می شود. تسمه در ابعاد و جنس های متنوعی تولید و به دو شکل تخت و رول به بازار فرستاده می شود. تسمه ها انواع زیادی دارند که برای نمونه می توان به تسمه ماشینکاری، تسمه نوردی، تسمه استیل 304، تسمه استیل 316 و تسمه ترانسی اشاره کرد.

منبع(Resource): Steel Strapping: Uses and Processes

سوالات متداول

تسمه فولادی چیست

به برش های مستطیل شکل باریک و بلند که اختلاف زیادی در طول و عرض دارند، تسمه گفته می شود. تسمه در ابعاد و جنس های متنوعی تولید و به دو شکل تخت و رول به بازار فرستاده می شود.

روش تولید تسمه

تسمه ها با روش های زیادی تولید می شوند، که از آن جمله می توان به روش فابریک، روش نوردی، روش ماشینکاری و روش ترانسی اشاره کرد. توضیحات تکمیلی در متن مقاله.

موارد مصرف تسمه

تسمه ها از جمله پراستفاده ترین مقاطع فولادی هستند. که در صنایع گوناگون مانند: ساخت و ساز، تولید لوازم خانگی، صنایع بسته بندی و … کاربرد دارند.