اگر جزو افرادی هستید که با صنعت سر و کار دارید، با پروفیل و قوطی، تا حدودی آشنایی خواهید داشت. واژه قوطی و پروفیل در ایران اکثرا به اشتباه به جای یک‌دیگر به کار برده می‌شوند؛ در حالی‌که قوطی و پروفیل از یکدیگر مجزا بوده و متفاوت هستند. اما تفاوت پروفیل و قوطی در چیست؟

در تعریف عمومی، پروفیل یک عنوان کلی است و به کلیه مقاطع طویلی گفته می‌شود که سطح مقطع مشخص داشته باشند و این سطح مقطع در تمام طول آن یکسان باشد. از انواع پروفیل‌ آهن در بازار که کاربرد بسیاری دارند، می‌توان به پروفیل زد، پروفیل آبرو و غیره اشاره کرد.

همه چیز درباره پروفیل در مقاله پروفیل چیست؛ روش تولید، انواع و 5 مورد مصرف آن

در تعریف قوطی ( قوطی به انگلیسی box یا square tube خوانده می‌شود.) می‌توان گفت که قوطی یکی از انواع پروفیل است که توخالی می‌باشد و سطح مقطعی به شکل مربع و مستطیل دارد. نظر به موارد گفته شده، قوطی یک نوع پروفیل است، اما پروفیل نوعی قوطی نیست. به عبارت دیگر این یک جمله دو گزاره‌ای نیست!

 خواندن این مقاله را برای آشنایی کامل با قوطی پیشنهاد می‌کنیم.

قوطی و پروفیل انواعی از مقاطع فولادی هستند که در صنایعی همچون ساختمان‌سازی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم به معرفی هر یک از آن‌ها و بررسی تفاوت پروفیل و قوطی بپردازیم. با شاهین فلز همراه باشید.

پروفیل چیست؟

پروفیل به صورت کلی به مقطعی گفته می‌شود که دارای طول زیاد است و سطح مقطع آن در تمام این طول ثابت می‌باشد. انواع بسیار زیادی از پروفیل‌ها وجود دارد و به گونه‌های مختلف می‌توان آن‌ها را تقسیم‌بندی کرد که یکی از آن‌ها بر اساس شکل سطح مقطع است. در این تقسیم‌بندی، دو دسته پروفیل باز و بسته وجود دارد. پروفیل‌های باز به دسته‌ای از پروفیل‌ها گفته می‌شود که سطح مقطع باز دارند. به عنوان یک نمونه از پروفیل باز، می‌توان پروفیل z را مثال زد. پروفیل زد یا پرلین زد سطح مقطعی به شکل حرف Z دارد و این سطح مقطع در تمام طول 6 متری آن ثابت و بدون تغییر است.

پروفیل زد

در مقابل، پروفیل‌های بسته وجود دارند که سطح مقطع آن‌ها بسته می‌باشد و می‌توان به مواردی همچون لوله و قوطی اشاره کرد.

قوطی چیست؟

قوطی یا پروفیل قوطی در حقیقت یک نوع پروفیل بسته و توخالی است که سطح مقطع آن مربع یا مستطیل است. از آن‌جایی که قوطی یکی از انواع پروفیل است، درست‌تر آن است که با نام پروفیل قوطی خوانده شود؛ این درحالی است که در ایران به علت راحتی و تلفظ آسان‌تر، این مقطع فولادی به قوطی پروفیل معروف است. از پروفیل قوطی در ساخت در و پنجره، ساختمان‌سازی، پل سازی، سوله و غیره استفاده بسیاری می‌شود.

پروفیل قوطی

پروفیل قوطی می‌تواند از جنس‌های مختلفی همچون آلومینیوم، استیل، پی وی سی و غیره ساخته شود، اما پرکاربردترین نوع از قوطی در صنعت، قوطی آهنی است. قوطی‌های آهنی علاوه بر آن‌که قابلیت جوش‌پذیری بالایی دارند و فرم‌پذیر هستند، از استحکام بالایی نیز برخوردار می‌باشند.

در تقسیم‌بندی دیگری، قوطی پروفیل‌ها به دو دسته قوطی سبک و سنگین تقسیم می‌شوند. قوطی پروفیل سبک که اصطلاحا پروفیل مبلی نیز نامیده می‌شود، از ورق روغنی یا ورق نورد سرد تهیه می‌شود و ضخامت آن از حداکثر 2 میلی‌متر بیشتر نمی‌شود. تولید قوطی پروفیل سبک تحت دو استاندارد DIN2394 و EN10219-2 می‌باشد.

کیفیت عالی سطح، دقت در ساخت قطر و ضخامت، ظرافت بالا، فرم‌پذیری مناسب، تنوع در وزن و قابلیت آب‌کاری شدن، از ویژگی‌هایی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

در مقابل، قوطی پروفیل سنگین وجود دارد که از ورق سیاه با ضخامت حداقل 2 میلی‌متر ساخته می‌شود. از ویژگی‌های مهم آن می‌توان به پایداری پیچشی و خمشی در سطح بالا، جوش‌پذیری بالا و سختی سطحی آن اشاره کرد.

تفاوت پروفیل و قوطی در چیست؟

تفاوت های پروفیل و قوطی

تا به این قسمت از مقاله به معرفی پروفیل و قوطی به صورت مجزا و به تفصیل پرداختیم. حال وقت آن است که به سوال اصلی شما مبنی بر تفاوت‌های میان پروفیل و قوطی پاسخ دهیم.

احتمالا تا به این‌جا دریافتید که قوطی، خود یکی از انواع پروفیل است؛ بنابراین در پاسخ به تفاوت میان قوطی و پروفیل می‌توان گفت که میان آن‌ها هیچ تفاوتی وجود ندارد!

پروفیل‌ها در بازار در انواع مختلف وجود دارند و هر یک از این نوع‌ها، ویژگی‌ها و کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند. برای مثال پروفیل زد که پیش‌تر به آن اشاره شد، در شکل ظاهر، کاربرد، نحوه تولید و غیره با قوطی تفاوت دارد. مقایسه قوطی با انواع پروفیل من جمله پروفیل زد، آبرو، مکزیکی و غیره امکان‌پذیر می‌باشد اما پر واضح است که نمی‌توان قوطی را با ماهیت تشکیل‌دهنده آن که پروفیل است، مقایسه کرد.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی و تفاوت‌ قوطی و پروفیل پرداختیم. بسته به مورد مصرف، مهم است که انتخاب درستی از مقطع موردنظر صورت بگیرد. شرکت شاهین فلز سپاهان یکی از تولیدکنندگان پروفیل از جمله قوطی بوده و این محصولات را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به متقاضیان آن ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

قوطی آهن چیست؟

قوطی نوعی خاص از پروفیل است که توخالی می‌باشد و سطح مقطعی به شکل مربع و مستطیل دارد.

پروفیل چیست؟

پروفیل عنوانی کلی است و به کلیه مقاطع طویلی گفته می‌شود که سطح مقطع مشخص داشته باشند.

قوطی به انگلیسی چگونه خوانده می شود؟

قوطی به انگلیسی box یا square tube خوانده می‌شود.