در مقاله پیش رو قصد داریم به توضیح رابیتس، مزایا و کاربرد این محصول بپردازیم. با ما همراه باشید.

رابیتس چیست

به ورق فلزی مشبک که از جنس گالوانیزه تشکیل شده، رابیتس می گویند. رابیتس یک نوع محصول فولادی پرطرفدار است که با نام راویز نیز شناخته می شود. رابیتس با ورق ساده فولادی تفاوت دارد و در قالب چشمه های متنوع ساخته می شود.

از این محصول بیشتر برای انجام کارهای زیبایی و تزئینی، در ساخت نمای ساختمان ها استفاده می شود.

دسته بندی رابیتس

رابیتس نیز مانند سایر مقاطع فولادی نمونه های متنوعی دارد. به دلیل تنوع در کاربرد، رابیتس بر اساس ستون، چشمه و وزن گروه بندی می شود.

که در ادامه به توضیح مختصر درباره هر کدام می پردازیم.

دسته بندی رابیتس

چشمه راویز

به روزنه های بین ستون های موجود در بین رابیتس، چشمه گفته می شود. چشمه ها در طرح های مختلف مثل، لوزی، دایره و مربع تولید می شوند. اما شایع ترین طرح آن به شکل متوازی الاضلاع است. هرچقدر که تعداد چشمه ها بالاتر باشد اندازه آن ها کوچکتر می شود. اندازه و زاویه چشمه ها با توجه به موارد مصرف ساخته می شوند.

ستون راویز

تعداد ستون یکی از شاخص های اساسی رابیتس است و در تعداد 9، 11 و 13 تولید می شود. پراستفاده ترین ستون رابیتس در کشور ما ستون 13 است. کیفیت و قیمت این رابیتس از سایر ستون ها بیشتر است. با این حال به خاطر کیفیت مناسب شهرت زیادی دارد.

وزن راویز

برای ساخت رابیتس ورق های متنوعی به کار می رود. وزن راویز با توجه به ضخامت ورق مصرفی مشخص می شود. اگر ضخامت ورق زیاد باشد وزن راویز نیز بالا می رود. در یک دسته بندی وزن رابیتس به 4 گروه سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین دسته بندی می شود.

مزیت استفاده از رابیتس

مزیت استفاده از رابیتس

همانطور که گفتیم رابیتس ها در چشمه ها و ستون های متنوعی ساخته می شوند. این چشمه ها به خوبی جریان نور و هوا را از خود عبور می دهند. به خاطر وجود چشمه ها اجسام بزرگ تر از آن عبور نکرده و به عنوان حفاظ عمل می کنند.

به عنوان مثال می توان به قفس پرنده اشاره کرد که چشمه ها مانع از خارج شدن پرنده از قفس می شوند. استحکام و مقاومت رابیتس بسیار بیش تر از توری است.

از دیگر ویژگی های رابیتس به این مورد می توان اشاره کرد که رابیتس ها به طور کامل بریده و مجددا متصل نمی شوند. همین امر عاملی است برای مقاومت بالاتر این محصول.

کاربرد رابیتس

با توجه به طرح های متعدد رابیتس، طبیعی است که موارد مصرف آن نیز بسیار زیاد می باشد. اکثرا از آن در ساختمان سازی و مجسمه سازی استفاده می شود. به عنوان مثال در گچ کاری سقف و در سیمان کردن نمای ساختمان کاربرد دارد. همچنین برای ساخت انواع قفس از راویز مصرف می شود.

کاربرد رابیتس در ساختمان سازی

  • رابیتس دیوار
  • رابیتس سقف کاذب
  • رابیتس نمای ساختمان
  • ترمیم ترک‌های ایجاد شده
  • سقف شیروانی

طریقه رابیتس کاری نمای ساختمان

قبل از نصب کردن نمای ساختمان یک زیرکاری صورت می گیرد، درواقع در همین مرحله رابیتس کاری انجام می شود. طریقه رابیتس کاری به این شکل است که در ابتدا قوطی را به ستون ها وصل می کنند. و در مرحله بعد اقدام به رابیتس کشی می کنند سپس به سراغ نما کردن ساختمان می روند.

طریقه رابیتس کاری نمای ساختمان

جمع بندی

در این مطلب به معرفی رابیتس، دسته بندی، مزایا و کاربرد آن پرداختیم. همانگونه که بیان شد به ورق فلزی مشبک که از جنس گالوانیزه تشکیل شده، رابیتس می گویند. رابیتس یک نوع محصول فولادی پرطرفدار است که با نام راویز نیز شناخته می شود. رابیتس با ورق ساده فولادی تفاوت دارد و در قالب چشمه های متنوع ساخته می شود. رابیتس نیز مانند سایر مقاطع فولادی نمونه های متنوعی دارد. به دلیل تنوع در کاربرد، رابیتس بر اساس ستون، چشمه و وزن گروه بندی می شود.

سوالات متداول

رابیتس چیست

به ورق فلزی مشبک که از جنس گالوانیزه تشکیل شده، رابیتس می گویند.

دسته بندی راویز

رابیتس نیز مانند سایر مقاطع فولادی نمونه های متنوعی دارد. رابیتس براساس ستون، چشمه و وزن گروه بندی می شود. توضیحات تکمیلی درباره هر کدام در متن مقاله.

موارد مصرف راویز

اکثرا از آن در ساختمان سازی و مجسمه سازی استفاده می شود. به عنوان مثال در گچ کاری سقف و در سیمان کردن نمای ساختمان. همچنین برای ساخت انواع قفس از راویز مصرف می شود.