لوله با توجه به معیارهای مختلفی دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی کلی لوله ها شامل دو گروه آهنی و غیرآهنی هستند و با توجه به تقاضا و کاربرد در تعداد و اندازه های مختلف تولید می شوند.

روش تولید لوله های آهنی به دو شکل است که عبارتند از:

  • لوله بدون درز یا لوله مانیسمان
  • لوله های درزدار (که به وسیله فرایند جوشکاری تولید می شوند)

تفاوت این دو لوله در روش تولید آن است. لوله های تولید شده با روش درزدار مشکلاتی دارند. مثلا در لوله های درزدار امکان ترک خوردگی و آسیب دیدگی از قسمت جوش شده زیاد است. درحالی که در لوله های بدون درز این مشکلات وجود ندارد.

در ادامه مقاله قصد داریم به توضیح لوله مانیسمان و روش تولید آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان یک نوع لوله بدون درز است و در مقایسه با لوله های درزدار مقاومت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل از این لوله در صنایع گوناگون و برای جابجایی مواد حساس و مهم، و یا موادی که نشت آن خطرناک است، استفاده می کنند.

کشف لوله مانیسمان

نام این لوله برگرفته از اسم مخترع لوله های بدون درز است. و به برادران آلمانی باز می گردد، که برای اولین بار موفق به کشف روش تولید لوله های بدون درز شدند. رینهارد و مکس مانیسمان دو برادر آلمانی بودند که چون کشف لوله مانیسمان توسط آن ها صورت گرفت، نام مانیسمان بر روی این لوله باقی ماند.

نحوه تولید لوله مانیسمان

نحوه تولید لوله مانیسمان

درابتدا با توجه به سایز و سفارش درخواستی مشتری، شمش فولادی بریده می شود. سپس شمش به کوره پخت فرستاده، تا در آنجا به درجه حرارتی که از قبل تعیین کرده اند برسد و قابلیت شکل پذیری پیدا کند.

در مرحله بعد شمش را از بین دو غلتک عبور می دهند تا حالت گرد و دایره وار به خود بگیرد. در حین عبور شمش برای سوراخ زنی و شکل گیری شمش، سنبه ای نوک تیز داخل شمش فرو می کنند. در مرحله بعد با کمک دستگاه مخصوص، فولاد گرم برای دومین دفعه از میان غلتک ها رد شده، تا لوله گردتر و طول لوله بیش تر شود.

مهم ترین قسمت در ساخت لوله مانیسمان شلیک سنبه است. به این شکل که سنبه ای با طول 12 متر را به داخل شمش ارسال می کنند. اگر لوله به وجود آمده انحراف یا تاب داشته باشد، مشکل را برطرف کرده و آن را صاف می کنند.

در ادامه سمبه ای که درون لوله بود را خارج می کنند. سپس ابتدا و انتهای لوله را به صورت گرد درمی آورند و با تحت کشش گذاشتن آن، لوله را به سایز مورد نظر درمی آورند. نهایتا پس از تکمیل کار، لوله را سرد کرده و کیفیت آن را تست می کنند.

سرانجام بعد از روغن کاری لوله به جهت مقابله با خوردگی، آن را به انبار فرستاده تا برای دسته بندی و ارسال به مشتریان آماده شود. لوله های موجود در بازار غالبا در دو سایز 6 و 12 متری می باشند.

موارد مصرف لوله مانیسمان

قبلا ذکر کردیم که لوله مانیسمان همان لوله بدون درز است. و به همین علت مشکلات لوله های درزدار را ندارد.
لوله مانیسمان به دلیل مقاومت بسیار بالای خود طرفداران زیادی دارد. مصرف این لوله در مناطقی که فشار زیادی به لوله وارد می شود بهترین گزینه است.

موارد مصرف لوله مانیسمان
  • استفاده در صنعت نفت و گاز برای انتقال این مواد
  • استفاده در پالایشگاه ها و پتروشیمی
  • استفاده برای انتقال آب و مصارف کشاورزی
  • کاربرد در صنعت نیروگاه و خطوط فشار قوی

کاربرد لوله مانیسمان درمقایسه با دیگر لوله ها کم تر است. قیمت این لوله نیز به نسبت سایر لوله ها بیشتر می باشد. با این حال به دلیل مقاومت بالای این لوله مصرف آن در صنایع حساس بسیار زیاد است.

لوله مانیسمان برای خطوط فشار قوی، نفت و گاز، هیدرولیک کاربرد زیادی دارد.
از لوله های بدون درز استیل در صنایع غذایی و دارویی مصرف می شود.

این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد: “لوله فولادی چیست + انواع لوله فولادی و 9 کاربرد آن

آخرین نکته اینکه اگر ماده ای که قصد انتقال آن را دارید از اهمیت بالایی برخوردار است، و یا اگر نشت مواد داخل لوله، مشکل آفرین است و قیمت بالایی دارد. توصیه می شود برای انتقال از لوله مانیسمان استفاده کنید.

جمع بندی

لوله های فولادی در انواع مختلفی تولید می شوند و در دو گروه لوله های بدون درز و لوله های درزدار قرار می گیرند. در لوله های درزدار امکان ترک خوردگی و آسیب دیدگی از قسمت جوش شده زیاد است. درحالی که در لوله های بدون درز این مشکلات وجود ندارد. لوله های بدون درز که با نام لوله های مانیسمان شناخته می شوند استحکام و مقاومت بالایی داشته و مشکلات لوله درزدار را ندارند. در این مطلب به توضیحاتی در خصوص لوله مانیسمان، روش تولید و کاربرد آن پرداخته ایم که مطالعه آن اطلاعات مفیدی در اختیار همراهان گرامی قرار می دهد.

سوالات متداول

لوله مانیسمان چیست ؟

لوله مانیسمان یک نوع لوله بدون درز است و در مقایسه با لوله های درزدار مقاومت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل از این لوله در صنایع گوناگون و برای جابجایی مواد حساس و مهم استفاده می کنند.

روش تولید لوله های آهنی ؟

لوله بدون درز یا لوله مانیسمان
لوله های درزدار (که به وسیله فرایند جوشکاری تولید می شوند)

کاربرد لوله مانیسمان ؟

استفاده در صنعت نفت و گاز برای انتقال این مواد
استفاده در پالایشگاه ها و پتروشیمی
استفاده برای انتقال آب و مصارف کشاورزی
کاربرد در صنعت نیروگاه و خطوط فشار قوی