اخبار بازار آهن

اخبار بازار آهن

امروزه عوامل مختلفی مانند هزینه‌های تولید، برند کارخانه تولیدکننده، حمل و نقل، نوسانات نرخ دلار، تحولات داخلی و خارجی در قیمت تمام شده محصولات فولادی موثر می‌باشند.

یکی دیگر از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت کلیه آهن آلات اعم از میلگرد، تیرآهن، ورق، پروفیل، نبشی و ناودانی و سایر محصولات فولادی، اخبار رخدادها و تحولاتی است که روزانه نرخ محصولات فولادی و بازار آهن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

ما در این بخش سعی کردیم شما را در جریان مشروح مهمترین اخبار روزانه بازار آهن و صنعت فولاد قرار دهیم.

مشروح مهمترین اخبار هفته جاری

🔹 عملکرد کارکنان شرکت فولاد مبارکه طی ۵ ماه نخست سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد تقریبا همه خطوط تولید این شرکت و حتی شرکت‌های زیرمجموعه بزرگ‌ترین هلدینگ فولادی کشور در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و اوایل خرداد که با محدودیت کمتری در حوزه انرژی مواجه بودند به رکوردهای بی‌سابقه‌ای در تولید دست یافتند؛ اما همین خطوط از اواسط خرداد تا پایان مردادماه که با محدودیت‌های زیادی در مصرف برق روبه‌رو بودند به میزان قابل‌توجهی تولید و درآمد را از دست داده‌اند.

🔹 بنابر آنچه از سوی منابع رسمی فولاد مبارکه اعلام شده است، در حوزه تولید تختال در خردادماه فرصت تولید ۴۳ هزار تن و در ماه‌های تیر و مرداد به ترتیب ۱۰۷ و ۱۷۶ هزار تن و در مجموع ۳۲۶ هزار تن تولیدِ ازدست‌رفته در این حوزه به ثبت رسیده است.

🔹 یوروفر، انجمن تولیدکنندگان فولاد اروپا گفت: قیمت‌های حاضر گاز و برق، تهدیدی جدی برای فولاد اروپاست. انجمن تولیدکنندگان فولاد اروپا باید در سریع ترین زمان ممکن، جلسه‌ای اضطراری را برای بررسی قیمت‌های بالای گاز و برق در اروپا برگزار کند.

🔹 در چنین قیمت ه‍ای بالایی، توجیه‌پذیری تولید فولاد اروپا زیر سوال بوده؛ تا جایی که بسیاری از این واحدها تصمیم به توقف فعالیت و خاموشی کوره‌های خود گرفته‌اند.

🔹 انجمن تولیدکنندگان فولاد اروپا در حال تنظیم جلسه‌ای با شورای انرژی این قاره بوده تا تصمیمات لازم اخذ و اجرایی شود. گفتنی است با تحریم زغال‌سنگ روسیه و ممنوع اعلام کردن صادرات زغال‌سنگ اوکراین، فولادسازان اروپا فشار چند برابری را متحمل شده‌اند؛ به گونه‌ای که غول فولادسازی آرسلورمیتال، اقدام به خاموشی چندین واحد خود در آلمان، فرانسه، اسپانیا و غیره کرده است.

🔹 حمید رضایی، مدیرعامل دهشیر یزد گفت: از احیای برجام، کاهش قیمتی زیادی در زنجیره محصولات فولادی رخ نمی‌دهد، زیرا قیمت محصولات فولادی نسبت به کالاهای دیگر به میزان کمتری افزایش یافته است.

🔹 وی در خصوص تاثیر احیای برجام بر بازار این محصولات اظهار داشت: تاثیرگذاری این قرارداد در بازار، ۷ الی ۸ ماه زمان می‌برد اما تا آن موقع، رکود بر بازار محصولات فولادی حاکم خواهد بود.

🔹 وی در ادامه ضمن اشاره به کاهش مقدار خرید و فروش محصولات فولادی در ۳ ماهه اخیر و همچنین تاثیر نوسانات ارزی بر این بازار تصریح کرد: می‌توان انتظار مردم برای مشخص شدن نتیجه احیای برجام را دلیل اصلی کاهش مبادلات در بازار محصولات فولادی دانست که اثر بیشتری از نوسانات داشته است.

🔹 وزیر صمت در جمع فعالان اقتصادی استان یزد در مورد معادن تعطیل عنوان کرد: 1 ‌هزار و 200 معدن تعطیل به زودی به مزایده گذاشته خواهد شد که البته عمدتا در معادن بزرگ، تعطیلی نداریم و عمده معادن تعطیل، شن و ماسه و سنگ‌های ساختمانی هستند.

🔹 وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در حوزه اکتشاف و بهره‌برداری با منابع طبیعی، محیط زیست و انرژی اتمی چالش‌های بسیاری داریم؛ به نحوی که فقط 17 درصد از استعلام‌های درخواست شده، پاسخ مثبت گرفته‌اند که عملا کار را بسیار کند کرده است، اما رئیس جمهور دستور پیگیری ویژه در این زمینه داده است.

🔹 بازار فولاد ایران وضعیت مناسبی را در خرداد و تیرماه سال 1401 تجربه نکرده است و خصوصاً شرکت‌هایی که بخش بزرگی از زنجیره فولاد را در دل خود ندارند، در حاشیه زیان قرار گرفته‌اند.

🔹 قیمت پایه شمش فولادی در بورس کالا به نرخ‌های قراضه آهن در بازار نزدیک شده است و برای طیفی از شرکت‌های فولادی، خصوصاً واحدهای ذوب القایی، قیمت‌های فروش محصولات، پایین‌تر از قیمت تمام‌شده تولید است.

🔹 قیمت شمش کاهش یافته و این کاهش در حالی روی داده که هزینه نیروی انسانی، حامل‌های انرژی و کرایه حمل در سال جاری افزایش قابل توجهی یافته و این امر هزینه تولید را بالا برده است.

🔹 همزمان با رکود در بازار فولاد، شرکت‌های فولادی با محدودیت‌های مصرف برق نیز روبرو هستند و این محدودیت‌ها نیز هزینه آن‌ها را افزایش و سودآوری آنها را کاهش داده است. محدودیت مصرف برق واحدهای فولادسازی و شرایط دشوار نگهداری آهن اسفنجی باعث شده تا تقاضا برای آهن اسفنجی کاهش شدیدی را تجربه کند.

🔹 حسین نایب، معاون بازرگانی آذر فولاد امین گفت: در حال حاضر، قیمت شمش در بورس کالا از بازار جهانی بیشتر شده است، در حالی که حقوق کارگر، پرداخت مالیات، معادن و هزینه انرژی مورد نیاز در ایران ارزان‌تر تمام می‌شود.

🔹 در نتیجه باید قیمت شمش نیز کاهش یابد. وی در مورد اختلاف 11 درصدی بین قیمت شمش و میلگرد در بورس کالا اظهار داشت: این 11 درصد اختلاف بین این دو محصول، برای هزینه‌های حمل‌ونقل و بهای تولیدکننده لحاظ شده است که با توجه به هزینه‌های حمل و نقل موجود، این مقدار کفاف بهای تمام شده محصولات نوردی‌ها را نمی‌دهد.

🔹 در شرایط فعلی، نرخ باید حداقل بر پایه 15 درصد قرار بگیرد اما مهندسی عرضه در بورس کالا همه برنامه ریزی‌های تولید را بر هم می‌زند. بهتر است که کارشناسان سازمان حمایت و تصمیم‌گیران این عرصه، بهای تمام شده تعدادی از کارخانه‌ها را برای تعیین فرمول قیمت پایه محصولات فولادی مورد بررسی قرار دهند. در صورتی که شمش با این قیمت پایه به دست آمده معامله شود، مناسب است.

🔹 رضا تربتی، یک فعال حوزه فولاد گفت: فرمول قیمت‌گذاری فعلی محصولات فولادی در بورس کالا از سوی تولیدکنندگان مورد استقبال قرار نگرفته است. به همین دلیل، مقدار تناژ معقولی از محصولات فولادی، علی‌الخصوص گندله، کنسانتره و شمش در بورس کالا عرضه نمی‌شود. این واکنش تولیدکنندگان، نشان از عدم هم‌خوانی قیمت محصولات در بورس کالا با قیمت تمام شده و حتی حاشیه سود محصولات تولیدی دارد. در این زمینه بهتر است که تغییر تصمیم‌گیری از جانب وزارت صمت انجام شود.

🔹 تربتی با بیان اینکه در حال حاضر هماهنگی بین اجزای زنجیره محصولات فولادی وجود ندارد، گفت: باید همه اجزای زنجیره محصولات فولادی با هماهنگی هم اصلاح شود. نمیتوان سنگ آهن دولتی در ابتدای زنجیره را با قیمت گزافی به فروش رساند و پس از آن، انتظار تعادل در زنجیره محصولات فولادی را داشت. وی گفت: این چالشها نیز از طریق سازوکارهای بورس کالا یا تغییر فرمول قیمت‌گذاری و کدالی قابل رفع است. از سوی دیگر، قصد دارند که بازار داخلی به عنوان یک فلز پایه کنترل شود که این اقدام عملی نیست.

🔹 آتش سوزی در روز گذشته در کارخانه‌های متعلق به دو فولادساز بزرگ کره جنوبی، پوسکو و هیوندای استیل رخ داد که خسارت زیادی به برخی از تاسیسات وارد کرد، اما تلفات جانی نداشت.

🔹 این آتش‌ســوزی‌ها زمانی رخ داد که طوفان قدرتمند هینامنور، شبه‌جزیره کره را درنوردیده بود و گزارش شده است که بازرسان بر روی مرتبط بودن این رویدادها تمرکز کرده‌اند.

🔹 از میان این دو حادثه، یکی از مواردی که احتمالا بر تولید فولاد کره تأثیر می‌گذارد، آتش‌سوزی در کارخانه پوهانگ پوسکو در جنوب شرقی کره است. البته از آنجایی که شهر پوهانگ مستقیما در مسیر طوفان قرار داشت، پوسکو پیش از آن اعلام کرده بود که به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، تمام عملیات خود را در کارخانه پوهانگ به مدت 4 تا 5 ساعت متوقف می کند.