گزارش روزانه بازار آهن

گزارش روزانه بازار آهن

شـرکت شـاهین فلز سـپاهان دارای سـابقه طولانی در حوزه فروش محصولات فولادی می‌باشد. بر همین اساس، این مجموعه از توانایی قدرت تجزیه و تحلیل صحیح بـازار آهن در طول سال‌ها فعالیت خود برخوردار است.

ما در مجموعه شاهین فلز سپاهان به صورت روزانه، تحولات و نوسانات قیمت بازار آهن را با عنوان گزارش روزانه بازار آهن در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. برای اطلاع از روند بازار آهن امروز با ما همراه باشید.

گزارش و تحلیل بازار آهن امروز؛ اعلام قیمت متفاوت از سمت مبادی فروش آهن

امروز قیمت دلار پس از نوساناتی جزئی در نهایت تا ساعت ۱۶ به 31740 تومان رسید.
در بازار آهن نیز نوسانات قیمت متفاوتی دیده شد.
با ادامه پیشروی پراکنده مذاکرات برجام، سخنگوی کاخ سفید گفت: ما نگرانی‌هایی در رابطه با ایران داریم، اما برجام بهترین راه برای رسیدگی به موضوع هسته‌ای ایران است.
ما به‌ طور کاملا شفاف گفته‌ایم که هدف اصلی ما اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است و تا زمانی‌ که باور داشته باشیم مذاکرات برجامی در راستای منافع امنیت ملی‌مان است به این گفت‌وگوها ادامه می‌دهیم.
در همین حین باربارا لیف، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورنزدیک در گفت‌وگو با شبکه اماراتی اسکای نیوز عربی درباره تعلیق مذاکرات مربوط به احیای توافق هسته‌ای گفت: در خصوص دستیابی به یک توافق هسته‌ای، توپ اکنون در زمین ایران است.
این فرافکنی‌های درباره ایران با برخی تهدیدات رژیم صهیونیستی ادامه یافت اما کنعانی سخنگوی وزارت خارجه گفت در صورت هرگونه تجاوز، پاسخی هولناک خواهیم داد.
این طور که به نظر می‌رسد مذاکرات به طور پراکنده در مسائل جز به جز در حال پیشروی است، اما سنگ‌اندازی برای توقف مذاکرات افزایش یافته و رژیم صهیونیستی از هر تریبونی برای تعویق روند مذاکرات استفاده می‌کند.
از طرفی دیگر سایه انرژی همچنان بر سر کشورهای اتحادیه اروپا سنگینی می‌کند، تحدید اتمی روسیه و ایستادگی چین در برابر واشنگتن برای کمک‌های تسلیحاتی و نظامی آمریکا به تایوان را به آن اضافه کنیم، فشار‌ها بر سر آمریکا از هر سویی در حال افزایش است و به نظر می‌رسد این مقاومت غربی‌ها عمر زیادی نداشته باشد.
بازار‌های جهانی نیز همچنان روند آرام و اندکی نوسان را طی می‌کنند و در بازار داخل، روند قیمت مشخصی برای محصولات فولادی مشاهده نمی‌شود.

نوسانات قیمت امروز محصولات فولادی در یک نگاه

➖🔻 میلگرد کارخانه‌های مختلف سراسر کشور : قیمت میلگرد اکثر کارخانه ها ثابت و برخی در بازه 70 تا 120 تومان کاهشی اعلام شد.

🔻 میلگرد ذوب آهن اصفهان درب کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش
🔻 میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه : 100 تا 200 تومان کاهش

🔻🔺 تیرآهن ذوب آهن اصفهان درب کارخانه : بدون تغییر

➖ قوطی در کارخانه اصفهان : بدون تغییر
➖ قوطی تولید با ورق فولاد اهواز و گیلان : بدون تغییر
➖ قوطی تولید با ورق فولاد مبارکه : بدون تغییر
➖ پروفیل درب و پنجره : بدون تغییر
➖ پروفیل زد : بدون تغییر
➖ پروفیل گالوانیزه : بدون تغییر

➖ لوله داربستی : بدون تغییر
➖ لوله گالوانیزه قزوین : بدون تغییر
➖ لوله مبلی : بدون تغییر
➖ لوله صنعتی در کارخانه : بدون تغییر
➖ لوله گازی روکار و توکار : بدون تغییر
➖ لوله گاز کچو اصفهان : بدون تغییر
➖ لوله جدار چاه : بدون تغییر
➖ لوله صنعتی سپاهان : بدون تغییر

➖ ورق سیاه فولاد مبارکه : بدون تغییر
➖ ورق سیاه فولاد سبا : بدون تغییر
➖ ورق سیاه فولاد کاویان : بدون تغییر

➖ ورق رنگی فولاد مبارکه : بدون تغییر
➖ ورق رنگی هفت الماس : بدون تغییر

برای اولین بار در ایران

تولید پروفیل زد تا ارتفاع 32 و ضخامت 6

۰۳۱۴۵۲۷۳۰۱۰

گزارش بازار آهن در روزهای گذشته

گزارش بازار آهن در روزهای گذشته را می توانید در این بخش مطالعه فرمایید.

گزارش بازار آهن چهارشنبه 23 شهریورماه سال 1401

چهارشنبه 23 شهریورماه، نرخ دلار در بازار آزاد با نوسانات قیمت در کانال 31 هزار تومان همراه شد و در نهایت در ساعت 16 به 31230 تومان رسید.

در بازار آهن نیز قیمت اکثر محصولات فولادی با رشد همراه شد.

آخرین خبر از مذاکرات احیای برجام به اظهارات وزیر امور خارجه ایران برمی‌گردد. برهمین اساس، حسین امیرعبداللهیان در گفتگو تلفنی با وزیر خارجه عمان گفت: ما به روند گفتگو و تبادل پیام برای رفع تحریم‌ها پایبندیم. همه طرف‌ها ماه‌ها تلاش کرده‌اند. اکنون رمز رسیدن به نقطه مطلوب توافق، تمرکز آمریکا بر واقع بینی و نشان دادن اراده لازم است.

وی با اشاره به نشست جاری آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین افزود: صدور بیانیه غیرسازنده در نشست وین، هیچ ثمری ندارد. ایران از اراده و حسن نیت لازم برای رسیدن به گام نهایی توافق خوب، قوی و پایدار برخوردارست.

با این حال، نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره موضوع راستی‌آزمایی و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران روز چهارشنبه بدون صدور قطعنامه پایان یافت. میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با انتشار پیامی در توئیتر این مطلب را اعلام کرد و افزود که هیچ تصمیم و قطعنامه‌ای از سوی شورا صادر نشد و فقط تبادل نظر صورت گرفت.

در ادامه از بورس کالا خبر رسید امروز چهارشنبه شنبه ۲۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، قرار بود ۲۰۱ هزار و ۴۰۸ تن محصول فولادی در تالار صنعتی بورس کالا، مورد معامله قرار گیرد که از این حجم، ۱۷۴ هزار و ۲۷۳ تن روی تابلوی  معاملات قرار گرفت.

در همین حال، تابلو معاملاتی بورس کالا شاهد حجم عرضه ۲ هزار و ۵۷۹ تنی نبشی بود که در نهایت 1 هزار و ۲۵۴ تن آن به فروش رسید. همچنین تیرآهن با کاهش حجم عرضه روبرو شد و فقط ۲۱ هزار و ۸۴۶ تن روی تابلوی معاملات قرار گرفت و در نهایت به میزان ۱۹ هزار و ۴۸۱ ریال فروخته شد.

علاوه بر این، با توجه به میزان تقاضای ۱۳۷ هزار و ۲۲۷ تنی میلگرد فقط ۱۴۴ هزار و ۹۴۸ تن روی تابلو مورد معامله قرار گرفت که این مقدار، ۲۰ هزار و ۲ تن از حجم عرضه اعلام شده در اطلاعیه امروز کمتر است. البته ۳ هزار تن ورق سرد روی تابلو معاملات بورس کالا به طور کامل معامله شد.

خبر دیگر اینکه یک فعال صنعت فولاد در گفتگو با فولادبان می‌گوید: تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صمت، می‌تواند در بهبود روند اقتصاد کشور به ویژه در بخش فولاد، امیدوارکننده باشد.

از سوی دیگر، داوود منظور، رئیس کل سازمان امور مالیاتی رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه هدف ما تحقق عدالت مالیاتی است، گفته است: بانک مرکزی نظارت‌های خود گسترش داده است. در این راستا، گر شخصی قصد استفاده تجاری از حسابی را دارد باید به سازمان مالیاتی اعلام کند.

در اداه بررسی بازار جهانی فولاد نشان می‌دهد. در آخرین ساعات معاملاتی در بورس لندن تداوم ریزش نرخ مقاطع ادامه دارد. در این میان میلگرد تحویل ماهانه بیشترین افت قیمت را تجربه کرد. بر همین اساس، بیلت صادراتی منطقه CIS  بدون تغییر و با نرخ ۵۲۲ دلار به ازای هر تن مبادله شد، همچنین اسلب صادراتی این منطقه هم با ثبات قیما روبرو بود و با قیمت ۴۶۰ دلار در هر تن به فروش رسید.

در همین حال، هر تن اسلب صادراتی ایران فوب خلیج فارس بدون تغییر قیمت، با قیمت ۴۳۷ دلار و ۵۰ سنت و هر تن بیلت صادراتی ایران و با نرخ میانگین ۴۵۵ دلار مبادله شد، ضمن اینکه قیمت سنگ آهن در بازار چین با ۲.۳۰ دلار افزایش، ۱۰۴.۲۵ دلار و سنگ آهن عیار ۶۵ درصد با ۲.۵۰ دلار افزایش ۱۱۵.۹۵ دلار معامله شد

در هر صورت، تحلیل آخرین رویدادها حاکی از آن است که  در صورت ثبات بازار ارز می‌توان به بازگشت آرامش به بازار آهن امیدوار باشیم.


 

گزارش بازار آهن سه‌شنبه 22 شهریورماه سال 1401

قیمت دلار پس از نوسانات متعدد به کانال 31 هزار تومان وارد شد و در نهایت تا ساعت 16 به 31430 تومان رسید.

در بازار آهن نیز، قیمت اکثر مقاطع فولادی با رشد همراه شد.

همچنین آخرین خبر از مذاکرات احیای برجام به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا برمی‌گردد. برهمین اساس، آنتونی بلینکن می‌گوید: پاسخ ایران به پیشنهادات اروپا، دستیابی به توافق در آینده نزدیک را نامحتمل می‌سازد.

در همین حال، تارنمای “هیل” در یک گزارش به شرایط دستیابی به توافق با ایران و سناریویی پرداخت که در آن جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ممکن است مانع مداخله کنگره در مساله توافق شود، وابسته است.

در ادامه از بورس کالا خبر رسید که امروز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، از ۲۴ هزار و ۱۰۰ تن محصول فولادی، ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن معادل ۵۶٫۰۱ درصد در تابلوی معاملات بورس کالا مورد معامله قرار گرفت.

برهمین اساس، امروز ۲۱ هزار و ۳۰۰ تن ورق گالوانیزه G در بورس کالا با قیمت پایه ۲۴۶ هزار و ۱۲۴ ریال عرضه شد که از این میزان، ۸ هزار و ۴۰۰ تن با قیمت ۲۴۸ هزار و ۹۹۴ ریال فروخته شد. به عبارت دیگر، ۳۹٫۴ درصد از ورق گالوانیزه G عرضه شده در معاملات امروز بورس کالا به فروش رسید.

همچنین ۶٫۲ درصد از ۸۰۰ تن ورق قلع اندود در تابلوی معاملاتی امروز بورس کالا با قیمت پایانی ۳۴۵ هزار ریال مورد معامله قرار گرفت و فقط ۵۰ تن این محصول معامله شد.

علاوه بر این، ۲ هزار تن ورق رنگی با قیمت پایه ۲۸۳ هزار و ۶۷۲ ریال عرضه شد اما در نهایت این محصول فروخته نشد.

خبر دیگر اینکه یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: با توجه به تحولات جدید بین‌المللی، به نظر می‌رسد توافقات احیای برجام حداقل تا چند ماه به نتیجه نرسد.

در ادامه، بررسی بازار جهانی فولاد نشان می‌دهد در آخرین ساعات معاملاتی در بورس لندن تمامی مقاطع فولادی کاهش قیمت را تجربه کردند. در این میان، قراضه تحویل روزانه و میلگرد به ترتیب با بیشترین افت قیمت روبرو شدند.

همچنین بررسی آخرین به‌روزرسانی معاملات بورس فلزات بندر شانگ‌های حکایت از آن دارد که معاملات امروز در این بازار روند صعودی به خود گرفتند. در این بین نرخ فولاد ضد زنگ همچنان در صدر افزایش قیمتها قرار دارد.

در هر صورت، تحلیل آخرین رویدادها حاکی از آن است که با توجه به افزایش تدریجی نرخ ارز در بازار آزاد، تا پایان هفته قیمت‌ها در بازار آهن احتمالا افزایشی خواهد بود.


 

گزارش و تحلیل بازار آهن دوشنبه 21 شهریورماه سال 1401

دوشنبه 21شهریورماه، قیمت دلار در بازار آزاد پس از نوسانات متعدد در کانال 30 هزار تومان در نهایت تا ساعت 16 به 30990 رسید.

در بازار آهن نیز قیمت اکثر محصولات فولادی با افزایش روبرو شد.

آخرین خبر از مذاکراتی احیای برجام به اظهارات نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برمی‌گردد. برهمین اساس، ابراهیم عزیزی با اشاره به بحران تصمیم‌گیری در آمریکا در قبال مذاکرات گفت: مواضع ایران در مذاکرات برای لغو تحریم ها مشخص است، اما آمریکا پاسخ روشنی برای خواسته های بحق ملت ایران ندارد.

از سوی دیگر، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره بیانیه سه کشور اروپایی اظهار داشت: این اقدام موضعی نادرست و نسنجیده در یک زمان نادرست بود و ناشی از محاسبات نادرست طرف اروپایی بود. جمهوری اسلامی ایران در روند مذاکرات جاری همه تلاش خودش را به خرج داد که مبتکرانه و سازنده عمل کرده و مسیر را به سمت انجام توافق باز کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این‌که توافق یک مسیر دو طرفه است، اظهار داشت: انتظار این بود طرف‌های مذاکره در این مسیر سازنده عمل کنند. آنچه مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران مطرح می‌کنند، اثبات شده که ماهیت فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، صلح آمیز است. جمع بندی سال ۲۰۱۵ میلادی، سال امضای توافق و بعد از آن گزارش‌های مکرری که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داد، همگی دال بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود.

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام دیپلماتیک صهیونیستی که ترجیح داد نامش ذکر نشود، تائید کرد که ایران محور مذاکرات هیات اسرائیلی در برلین خواهد بود.

این مقام به خبرگزاری فرانسه گفت: «تداوم هماهنگی مواضع و تأثیرگذاری بر موضع اروپا مهم است زیرا آلمان نقش مهمی در این امر دارد.» نکته قابل توجه اینکه نخست وزیر رژیم صهیونیستی به همراه شماری از مقام‌های ارشد امنیتی این رژیم امروز روز دوشنبه قبل از بازگشت به فلسطین اشغالی با «اولاف شولتز» صدراعظم، «آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه و «فرانک والتر اشتاین مایر» رئیس جمهور آلمان دیدار می‌کند.

در ادامه از بورس کالا خبر رسید  امروز دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، قرار بود ۲۹۷ هزار و ۸۴۰ تن محصول فولادی در تالار صنعتی و حراج باز بورس کالا مورد معامله  قرار گیرد که از این حجم،  ۲۶۹ هزار و ۱۸۰ تن روی تابلوی  معاملات قرار گرفت.

در همین حال، امروز ۲۱۷ هزار و ۸۴۰ تن شمش بلوم در بورس کالا با قیمت پایه ۱۲۳ هزار و ۸۴۲ ریال عرضه شد که از این میزان، ۱۳۹ هزار و ۱۴۵ تن با قیمت ۱۲۴ هزار و ۵۷۹ ریال فروخته شد. به عبارت دیگر، ۶۳٫۸ درصد از شمش بلوم عرضه شده در معاملات امروز بورس کالا به فروش رسید. همچنین، ۸۰ هزارتن تختال c روی تابلو معاملات بورس کالا به طور کامل قرار گرفت و ۵۵ هزار تن  این محصول معامله شد.

خبر دیگر اینکه علیرضا قادرپناه، فعال حوزه فولاد در گفتگو با فولادبان با اشاره به طرح تفکیک وزارت صمت به دو وزارتخانه و احیای وزارت بازرگانی، می‌گوید: احیای وزارت بازرگانی، بدون هدف و برنامه‌ریزی طراحی نشده است و در صورت اجرایی شدن، می‌تواند بر بخش صادرات محصولات فولادی اثرگذار واقع شود که احتمالا این تصمیم به نفع صادرکنندگان محصولات فولادی تمام خواهد شد.

همچین آخرین گزارش‌ها و تحلیل‌ها از بررسی بازار جهانی فولاد نشان می‌دهد تحلیلگران انتظار دارند قیمت فولاد در ماه سپتامبر در بازار چین در نوسان باشد، چراکه تقاضای فصلی بالا نیست و موجودی انبارها کم است و از طرفی تولید فولاد رو به افزایش است.

با این حال، براساس آخرین گزارش نشریه متال بولتن در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی ( امروز ۲۱ شهریور ماه)، قیمت اسلب در بازار جهانی ثابت ماند ولی قیمت بیلت منطقه CIS با کاهش روبرو بود. بر همین اساس، بیلت صادراتی منطقه CIS  با کاهش ۶ دلاری، به نرخ ۵۲۸ دلار به ازای هر تن مبادله شد، اسلب صادراتی این منطقه بدون تغییر و با قیمت ۴۵۲ دلار و ۵۰ سنت در هر تن به فروش رسیده است.

علاوه بر این، هر تن اسلب صادراتی ایران فوب خلیج فارس نیز بدون تغییر قیمت، با قیمت ۴۳۷ دلار و ۵۰ سنت و هر تن بیلت صادراتی ایران و با نرخ میانگین ۴۵۵ دلار مبادله شده است.

در هر صورت، تحلیل آخرین رویدادها حاکی از آن است که رنود افزایشی قیمت‌ها در بازار آهن احتمالا در روزهای آینده ادامه داشته باشد.


 

گزارش و تحلیل بازار آهن یکشنبه 20 شهریورماه سال 1401

یکشنبه 20 شهریورماه، قیمت دلار پس از نوسانات جزئی در نهایت تا ساعت 16 به 30700 تومان رسید.

بررسی بازار آهن نیز حاکی از آن است که قیمت‌ها در این بازار همچون بازار ارز با ثبات نسبی همراه بوده است.

همچنین آخرین خبر از مذاکرات احیای برجام به اظهارات نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی برمی‌گردد. برهمین اساس، «یائیر لاپید» نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی، امروز گفت که این رژیم کمپینی سیاسی برای ممانعت از احیای توافق هسته‌ای و جلوگیری از رفع تحریم‌ها را مدیریت می‌کند و کار هنوز پایان نیافته است. او افزود: اسرائیل اطلاعات جدیدی را درباره فعالیت ایران در سایت‌های هسته‌ای به اروپایی‌ها داده است.

این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بیانیه اخیر تروییکای اروپایی، با اشاره به سابقه همکاری و تعامل سازنده جمهوری اسلامی به عنوان یک عضو مسئولیت‌پذیر معاهده منع اشاعه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر بر لزوم اجتناب از سیاسی‌کاری و طرح اتهامات بی‌پایه علیه کشورمان تأکید کرده و یادآور شده که پیشرفت مذاکرات در بسیاری از مقاطع از جمله مقطع اخیر، نتیجه ابتکارات و ایده‌های جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی به طرف‌های اروپایی درباره تأثیرپذیری از فضاسازی‌ طرف‌های ثالثی که از ابتدا مخالف روند مذاکرات بوده و اکنون نیز با همه توان به دنبال به شکست کشاندن مذاکرات هستند، هشدار داد. کنعانی در این ارتباط افزود: باعث تاسف است که سه کشور اروپایی با این بیانیه نسنجیده، گام در مسیر رژیم صهیونیستی مبنی بر شکست مذاکرات گذاشته‌اند و بدیهی است در صورت تداوم چنین رویکردی، باید مسؤلیت نتایج آن را نیز بپذیرند.

در ادامه از بورس کالا خبر رسید که امروز یکشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، از ۷۰ هزار تن محصول فولادی عرضه شده در تالار صنعتی بورس کالا، هیچ محصول فولادی مورد معامله قرار نگرفته است.

در همین حال، امروز ۷۰ هزار تن آهن اسفنجی بریکت در بورس کالا با قیمت پایه ۸۱ هزار و ۶۳۹ ریال عرضه شد که به دلیل کمبود تقاضای لازم از روی تابلو معاملات بورس کالا حذف شد.

خبر دیگر اینکه حمید رضایی، یک فعال حوزه فولاد، در گفتگو با فولادبان، کاهش قیمتی محصولات فولادی پس از احیای برجام را نسبت به محصولات دیگر اندک دانست و گفت: بروز تاثیرات احیای برجام در بازار محصولات فولادی، ۷ الی ۸ ماه طول می‌کشد.

همچین بررسی بازار جهانی فولاد با محوریت بررسی معاملات بورس بازار لندن در یک هفته اخیر، از تلاطم در این بازار جکایت دارد به طوری که در طی یک هفته اخیر، مقاطع فولادی در این بازار با چالش روبرو و هر کدام در حال طی کردن مسیرهای مخالف یکدیگر و در حال افت و خیز بودند. در این میان، قیمت ورق گرم آمریکا که به سال ۲۰۲۰ برگشته بود، با افزایش نرخ خود توانست از حالت رکود و سقوط خارج شود.

با این حال، قیمت سنگ آهن وارداتی در چین پس از آن که در شهر شنگژو اعلام شد، پروژه‌های متوقف شده مسکن دوباره فعال می‌شوند بالا رفت و متوسط قیمت سنگ آهن عیار ۶۲ درصد ۱۰۰.۶۲ دلار در هر تن سی اف آر ثبت شدند.

در هر صورت، تحلیل آخرین رویدادها حاکی از آن است که در حال حاضر همه نگاه‌ها در بازار آهن به تحولات در بازار ارز و سرنوشت برجام چشم دوخته‌اند.


 

گزارش و تحلیل بازار آهن شنبه 19 شهریورماه سال 1401

شنبه 19 شهریورماه، قیمت دلار در بازار آزاد در کانال 30 هزار تومان نوسان کرد و تا ساعت 16 به 30380 تومان رسید.
شواهد حاکی از آن است که قیمت‌ها در بازار آهن در آغاز هفته با افزایش مواجه شده‌اند.

آخرین خبر از مذاکرات احیای برجام به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا برمی‌گردد. برهمین اساس، امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه در خصوص مذاکرات هسته‌ای، از سرگیری این توافق را به تصمیم تهران وابسته دانست و مدعی شد: اکنون توپ در زمین ایران است.

«آنتونی بلینکن» درباره توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرد که کشورش با توافقی که خواسته‌های اساسی واشنگتن را برآورده نمی‌کند، موافقت نخواهد کرد. وی در یک کنفرانس خبری مشترک با «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل ناتو به خبرنگاران گفت: آخرین پاسخ ایران؛ ما را به عقب برد.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به پاسخ رسمی ایران به پیش نویس «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ گفت: ما قرار نیست با توافقی که الزامات اصلی ما را برآورده نمی‌کند، موافقت کنیم. بلینکن همچنین تأیید خواسته‌های خارج از برجام که به خود این توافق مربوط نمی‌شود را رد کرد و گفت: ایالات متحده تنها مایل به انعقاد توافقی است که امنیت ملی را پیش ببرد.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام وزارت خزانه داری آمریکا در تحریم چند باره وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و وزیر این وزارتخانه را شدیدا محکوم کرد. ناصر کنعانی با اشاره به اینکه این برچسب جدید تحریمی نیز همچون تحریم‌های غیرقانونی قبلی آمریکا علیه وزارت اطلاعات، هرگز نخواهد توانست کوچکترین خللی در عزم خدمتگزاران امنیت مردم ایران در این نهاد سرافراز ایجاد کند، می گوید: اعلام حمایت فوری آمریکا از اتهام واهی دولت آلبانی به جمهوری اسلامی ایران و اقدام سریع بعدی واشنگتن در تحریم مجدد و مکرر وزارت و وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران با توسل به همان اتهام واهی و اثبات نشده، به خوبی گویای آن است که طراح این سناریو نه دولت آلبانی، بلکه دولت آمریکاست و تیرانا قربانی سناریوی طراحی شده واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران شده است.

همچنین از راهروهای مجلس خبر می رسد دوباره بحث تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه و احیای وزارت بازرگانی دوباره در پارلمان داغ شده است و بسیاری از نمایندگان پیگیر به نتیجه رسیدن این طرح هستند.

با این حال، بررسی معاملات امروز شنبه بورس کالا نشان می دهد قرار بود ۹۵۸ هزار و ۷۵۵ تن محصول فولادی در تالار صنعتی و حراج باز بورس کالا مورد معامله  قرار گیرد که از این حجم، ۶۴۲ هزار و ۴۱ تن روی تابلوی  معاملات  قرار گرفت.

در همین حال، ۳۰ هزار تن شمش بلوم روی تابلو معاملاتی بورس کالا  قرار گرفت و فقط ۷ هزار تن آن معامله شد. به عبارت دیگر، حدود ۷۷ درصد از شمش بلوم عرضه شده به فروش نرفت.

خبر دیگر اینکه بازنگری فرمول تغییر قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بورس کالا در دستور کار کمیته مدیریت بازار وزارت صمت قرار گرفته است. در این راستا، به احتمال زیاد، به زودی این فرمول توسط تصمیم‌گیران تغییر خواهد کرد.

همچین بررسی بازار جهانی فولاد – بامحوریت بررسی معاملات بورس بازار شانگ‌های در یک هفته اخیر- از افت و خیز و به تدریج صعودی شدن قیمت‌ها در این بازار خبر می دهد به طوری که در آخر هفته تمامی مقاطع فولادی در بازار فلزات چین رشد قیمت را تجربه کردند.

بررسی معاملات روز گذشته محصولات فولادی در مهم‌ترین بورس فلزات اروپا (LME) حاکی از آن است که در آخرین ساعات معاملاتی در بورس لندن نرخ ورق گرم آمریکا از ثبات خارج شده و افزایش قیمت را تجربه کرد. در این میان، قراضه و ورق گرم چین به ترتیب بیشترین نرخ رشد را داشتند.

در هر صورت، تحلیل آخرین رویدادها حاکی از آن است که بازار آهن در هفته جاری هفته باثباتی در پیش خواهد داشت.