گزارش هفتگی بازار آهن

گزارش هفتگی بازار آهن

شرکت شاهین فلز سپاهان دارای سابقه‌ای طولانی در حوزه تولید پروفیل زد و فرانسوی، فروش کلیه محصولات فولادی و خدمات متنوع برشکاری ورق آهن، رول فرمینگ، پوشش ضدخوردگی زینک فلیک، آزمایشگاه تست سالت اسپری و شات بلاست برخوردار می‌باشد. بر همین اساس، این مجموعه از توانایی قدرت تجزیه و تحلیل صحیح و کارشناسانه به منظور ارائه گزارش بازار آهن در طول سال‌ها فعالیت خود برخوردار است.

ما در مجموعه شاهین فلز سپاهان به صورت هفتگی، تحولات و نوسانات قیمت محصولات فولادی اعم از میلگرد، تیرآهن، ورق، پروفیل، نبشی و ناودانی در بازار آهن را با عنوان گزارش هفتگی بازار آهن در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

 

تحلیل و گزارش هفتگی بازار آهن؛ هفته دوم شهریورماه سال 1402

با تحلیل و گزارش هفتگی بازار فولاد و آهن در هفته دوم شهریورماه و پیش‌بینی بازار آهن ایران و جهان با ما همراه باشید.

افزایش توام با ثبات قیمت در بازار آهن هفته دوم شهریورماه

بازار آهن هفته اخیر، با نوسانات قیمت افزایشی همراه با ثبات محصولات فولادی رو‌به‌رو بود. با توجه به عدم استقبال مطلوب از محصولات معدنی در بورس، فرصت فروش این محصولات در بازار داخلی یا صادرات فراهم خواهد شد و به این ترتیب؛ افزایش فروش محصولات معدنی سبب افزایش قیمت شمش خواهد شد و به نظر می‌رسد مهرماه، بازار پرنوسانی را تجربه خواهیم کرد.

————————————

ثبات قیمت دلار در کانال ۴۹ هزار تومان ادامه یافت

قیمت دلار در طول هفته دوم شهریورماه، همچنان پایداری و ثبات خود را در کانال ۴۹ هزار تومان حفظ کرد و در نهایت تا پایان روز جمعه ۱۷ شهریورماه، به ۴۹۷۵۰ تومان رسید.

————————————-

احیای دادگاه تجاری در پی تاکید مقام معظم رهبری بر رونق تولید و امنیت اقتصادی

می‌توان گفت، خبر “احیای دادگاه تجاری” جهت اصلاح قوانین و مقررات حوزه تجارت و ایجاد فضای حمایتی از فعالان صنعتی و اقتصادی، در پی تاکید مقام معظم رهبری بر رونق تولید و امنیت اقتصادی، از مهمترین اخبار هفته گذشته بود.

————————————-

تحلیل بازار جهانی

 بازار جهانی هنوز بی رمق است ولی قیمت ها حاضر به کاهش نیست و آرام آرام در حال افزایش. قیمت نفت رو به بالاست که ناشی از پر کردن انبارهای نفت امریکاست. قیمت قراضه روند صعودی دارد که محرک قیمت شمش است. نگرانی از بازار چین در بازار مالی این کشور جدی تر است تا بازار کمودیتی، هر چند که تقاضا ضعیف است و توانایی مالی این کشور اجازه بروز بحران اقتصادی جدی را نداده.

تحلیل بازار داخلی

بازار داخلی تا فولاد میانی رونق غریبی دارد. علیرغم تعطیلی واحدهای تولید شمش صادرات آهن اسفنجی به شدت افزایش یافته و چند برابر شده است. همین مدل در مورد کنسانتره، گندله و شمش دیده می شود بنابراین علیرغم افزایش تولید، صادرات فاصله مصرف داخلی را پر می کند. این امر کاملاً منطقی و سودآور است و تفاوت قیمت های صادراتی با فروش در بورس این امر را توجیه می کند. بنابراین عدم فروش محصول برای فولاد میانی و محصولات معدنی مشکلی ایجاد نمی کند. کارخانه های تولید کننده محصول هم از عدم فروش کالایشان در بورس استقبال می کنند چرا که فرصت فروش در بازار یا صادرات را به آنها می دهد. در هرحال افزایش صادرات محصولات معدنی باعث بالا رفتن قیمت شمش و محصول خواهد شد هرچند در بازار تقاضا نباشد ولی بالا رفتن قیمت متاثر از بالا رفتن قیمت مواد اولیه گریز ناپذیر است. فاصله حدود ده درصدی قیمت بورس با بازار برای میلگرد متاثر از همین امر است. بورس هم تا صادرات هست قدرت مقابله با این روند را نخواهد داشت.
در هفته گذشته شاهد اعلام تصمیم تبدیل نرخ ارز ۲۸۵۰۰ تومانی به ۳۷۸۰۰ تومانی بازار مبادله بودیم تاثیر این تصمیم بر بازار دو ماه زمان می برد. فارغ از آن مساله وصل برق تولید کننده های شمش است که باعث افزایش تقاضای آهن اسفنجی از یک طرف و بالا رفتن عرضه شمش از طرف دیگرخواهد شد. مهرماه پر نوسانی در راه است.


مشاهده آخرین قیمت میلگرد کارخانه‌های سراسر ایران


مشاهده بروزترین قیمت پروفیل تولید کارخانه شاهین فلز سپاهان


مشاهده آخرین قیمت تیرآهن کارخانه‌های سراسر ایران


سوالات متداول گزارش بازار آهن هفته دوم شهریورماه سال 1402

به طور کلی در بازار آهن هفته اخیر، قیمت محصولات فولادی با ثبات توام با نوسانات افزایشی روبرو بود.

با توجه به اخبارهای مخابره شده در بازار، احتمال افزایش قیمت در بازار هفته سوم شهریورماه وجود دارد.

آیا می‌دانید!

ما چگونه عمر فلزات را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهیم؟

۰۳۱۴۵۲۷۳۰۱۰