گزارش هفتگی بازار آهن

گزارش هفتگی بازار آهن

شرکت شاهین فلز سپاهان دارای سابقه‌ای طولانی در حوزه تولید پروفیل زد و فرانسوی، فروش کلیه محصولات فولادی و خدمات متنوع برشکاری ورق آهن، رول فرمینگ، پوشش ضدخوردگی زینک فلیک، آزمایشگاه تست سالت اسپری و شات بلاست برخوردار می‌باشد. بر همین اساس، این مجموعه از توانایی قدرت تجزیه و تحلیل صحیح و کارشناسانه به منظور ارائه گزارش بازار آهن در طول سال‌ها فعالیت خود برخوردار است.

ما در مجموعه شاهین فلز سپاهان به صورت هفتگی، تحولات و نوسانات قیمت محصولات فولادی اعم از میلگرد، تیرآهن، ورق، پروفیل، نبشی و ناودانی در بازار آهن را با عنوان گزارش هفتگی بازار آهن در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

 

تحلیل و گزارش هفتگی بازار آهن؛ هفته سوم شهریورماه سال 1401

با تحلیل و گزارش هفتگی بازار فولاد و آهن در هفته سوم شهریورماه با ما همراه باشید.

شنبه 19 شهریورماه، قیمت دلار در بازار آزاد در کانال 30 هزار تومان نوسان کرد و تا ساعت 16 به 30380 تومان رسید.

شواهد حاکی از آن است که قیمت‌ها در بازار آهن در آغاز هفته با افزایش مواجه شده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: ما قرار نیست با توافقی که الزامات اصلی ما را برآورده نمی‌کند، موافقت کنیم.

بازنگری فرمول تغییر قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بورس کالا در دستور کار کمیته مدیریت بازار وزارت صمت قرار گرفته است. در این راستا، به احتمال زیاد، به زودی این فرمول توسط تصمیم‌گیران تغییر خواهد کرد.

 

یکشنبه 20 شهریورماه، قیمت دلار پس از نوسانات جزئی در نهایت تا ساعت 16 به 30700 تومان رسید. بررسی بازار آهن نیز حاکی از آن است که قیمت‌ها در این بازار همچون بازار ارز با ثبات نسبی همراه بوده است.

در بورس کالا نیز از ۷۰ هزار تن محصول فولادی عرضه شده در تالار صنعتی، هیچ محصول فولادی مورد معامله قرار نگرفته است.

حمید رضایی، یک فعال حوزه فولاد گفت: “کاهش قیمتی محصولات فولادی پس از احیای برجام را نسبت به محصولات دیگر اندک دانست و گفت: بروز تاثیرات احیای برجام در بازار محصولات فولادی، ۷ الی ۸ ماه طول می‌کشد.”

تحلیل آخرین رویدادها حاکی از آن است که در حال حاضر همه نگاه‌ها در بازار آهن به تحولات در بازار ارز و سرنوشت برجام چشم دوخته‌اند.

 

دوشنبه 21شهریورماه، قیمت دلار در بازار آزاد پس از نوسانات متعدد در کانال 30 هزار تومان در نهایت تا ساعت 16 به 30990 رسید.

در بازار آهن نیز قیمت اکثر محصولات فولادی با افزایش روبرو شد. ابراهیم عزیزی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: “مواضع ایران در مذاکرات برای لغو تحریم‌ها مشخص است، اما آمریکا پاسخ روشنی برای خواسته‌های بحق ملت ایران ندارد.”

علیرضا قادرپناه، فعال حوزه فولاد با اشاره به طرح تفکیک وزارت صمت به دو وزارتخانه و احیای وزارت بازرگانی گفت: “احیای وزارت بازرگانی، بدون هدف و برنامه‌ریزی طراحی نشده است و در صورت اجرایی شدن، می‌تواند بر بخش صادرات محصولات فولادی اثرگذار واقع شود که احتمالا این تصمیم به نفع صادرکنندگان محصولات فولادی تمام خواهد شد.”

 

سه‌شنبه 22 شهریورماه، قیمت دلار پس از نوسانات متعدد به کانال 31 هزار تومان وارد شد و در نهایت تا ساعت 16 به 31430 تومان رسید.

در بازار آهن نیز، قیمت اکثر مقاطع فولادی با رشد همراه شد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: پاسخ ایران به پیشنهادات اروپا، دستیابی به توافق در آینده نزدیک را نامحتمل می‌سازد.

کارشناسان بازار سرمایه بر این عقیده‌اند که با توجه به تحولات جدید بین‌المللی، به نظر می‌رسد توافقات احیای برجام حداقل تا چند ماه به نتیجه نرسد.

 

چهارشنبه 23 شهریورماه، نرخ دلار در بازار آزاد با نوسانات قیمت در کانال 31 هزار تومان همراه شد و در نهایت در ساعت 16 به 31230 تومان رسید.

در بازار آهن نیز قیمت اکثر محصولات فولادی با رشد همراه شد.

آخرین خبر از مذاکرات احیای برجام به اظهارات وزیر امور خارجه ایران برمی‌گردد. برهمین اساس، حسین امیرعبداللهیان در گفتگو تلفنی با وزیر خارجه عمان گفت: ما به روند گفتگو و تبادل پیام برای رفع تحریم‌ها پایبندیم. همه طرف‌ها ماه‌ها تلاش کرده‌اند. اکنون رمز رسیدن به نقطه مطلوب توافق، تمرکز آمریکا بر واقع بینی و نشان دادن اراده لازم است.

پنج‌شنبه 24 شهریورماه، امروز قیمت دلار با ثبات همراه بود. در بازار آهن نیز قیمت اکثر محصولات فولادی ثابت اعلام شد.

جمع بندی و پیش‌بینی بازار آهن

به طور کلی در هفته اخیر، قیمت دلار و بازار آهن متاثر از اخبارهای مذاکرات برجامی بود و روندی روبه رشد داشت.

دلار در کانال 30 تا 31 هزار تومان نوسان کرد و بازار آهن نیز با افزایش قیمت حداکثری و ثابت در برخی از مبادی فروش همراه بود.


مشاهده آخرین قیمت میلگرد کارخانه‌های سراسر ایران


مشاهده بروزترین قیمت پروفیل تولید کارخانه شاهین فلز سپاهان


مشاهده آخرین قیمت تیرآهن کارخانه‌های سراسر ایران


 

سوالات متداول گزارش بازار آهن هفته سوم شهریورماه سال 1401

به طور کلی بازار آهن این هفته، به تاثیر از اخبار مذاکرات، با نوسانات افزایشی و ثبات همراه بود.

با توجه به اخبار داخلی و خارجی و معلق ماندن وضعیت برجام، احتمال تداوم افزایش قیمت در بازار آهن هفته آینده وجود دارد.

آیا می‌دانید!

ما چگونه عمر فلزات را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهیم؟

۰۳۱۴۵۲۷۳۰۱۰