گزارش هفتگی بازار آهن

گزارش هفتگی بازار آهن

شرکت شاهین فلز سپاهان دارای سابقه‌ای طولانی در حوزه تولید پروفیل زد و فرانسوی، فروش کلیه محصولات فولادی و خدمات متنوع برشکاری ورق آهن، رول فرمینگ، پوشش ضدخوردگی زینک فلیک، آزمایشگاه تست سالت اسپری و شات بلاست برخوردار می‌باشد. بر همین اساس، این مجموعه از توانایی قدرت تجزیه و تحلیل صحیح و کارشناسانه به منظور ارائه گزارش بازار آهن در طول سال‌ها فعالیت خود برخوردار است.

ما در مجموعه شاهین فلز سپاهان به صورت هفتگی، تحولات و نوسانات قیمت محصولات فولادی اعم از میلگرد، تیرآهن، ورق، پروفیل، نبشی و ناودانی در بازار آهن را با عنوان گزارش هفتگی بازار آهن در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

 

تحلیل و گزارش هفتگی بازار آهن؛ هفته اول بهمن‌ماه سال 1401

با تحلیل و گزارش هفتگی بازار فولاد و آهن در هفته اول بهمن‌ماه و پیش‌بینی بازار آهن ایران و جهان با ما همراه باشید.

 

در بازار آهن ایران در هفته اخیر چه گذشت؟

همچنان محدودیت عرضه آهن اسفنجی ادامه دارد. باز شدن عرضه اسفنجی بعد از نزدیک به سه ماه نیاز به تقاضای سرمایه‌ای زیاد دارد که از عهده تولیدکنندگان اسفنجی شاید برنیاید. در نتیجه قراردادهای تبدیل اسفنجی با بخش بازرگانی باعث ریزش محدود قیمت این کالا خواهد شد ضمن آنکه افزایش عرضه اسفنجی نیاز به گندله را بالا می برد در نتیجه قیمت گندله با افزایش روبرو خواهد شد که روی قیمت اهن اسفنجی در اوایل سال آینده تاثیر خواهد گذاشت.‌
روند صعودی قیمت شمش در بازار جهانی اجازه کاهش قیمت این کالا را نخواهد داد ضمن آنکه محدودیت عرضه شمش در بورس پایه قیمت آن را بالا خواهد برد. بنابراین نباید امیدوار به کاهش قیمت شمش یا مقاطع حداقل تا دو هفته آینده بود.
در مورد ورق بازار همین روند را باید طی کند ضمن آنکه فولاد مبارکه درخواست فرمول جدید قیمت گذاری را کرده است که پذیرش آن به معنای افزایش شدید قیمت محصولات میارکه خواهد بود. اکسین نیز از قاعده افزایش قیمت جهانی جدا نیست.
ولی نگاه بازار در شرایط فعلی به نرخ ارز است و از آنجا که افزایش قیمت های جهانی با فاصله یک ماهه به بازار ایران منتقل می شود نوسان نرخ ارز سریعتر روی کالا اثر خواهد گذاشت.
مطلبی که در مورد ارز عنوان شده دو سوال را در ذهن فعالان اقتصادی ایجاد کرده
اولا تثبیت نرخ ارز آنهم در پایان سال جای بحث دارد هنوز بهمن ماه تمام نشده بسیاری از پروازهای خارجی پر شده است از طرف دیگر معمولاً سیاست تثبیت نرخ ارز روند خروج ارز را تشدید می کند
دوماً ضوابط مربوطه هم مثل برگرداندن ارز فروخته نشده صرافها در پایان روز به معنای کنترل شدیدتر جریان ارز است فقط در این میان نرخ آن مورد توجه همه قرار گرفته ولی به شرایط معامله آن توجهی نشده است. این شرایط عملاً سطح معاملات را محدود می کند.
 در هر حال ماه های پیش رو در برگیرنده نوسانات زیادی است که قابل پیش بینی نیست. ولی با توجه به بازار چین کاهش قیمت ها ضعیف به نظر می رسد.

بازارهای جهانی
فصل اول سال میلادی جاری ناشی از تهاجم چینی‌ها خواهد بود و روند افزایشی قیمت حداقل تا یک ماه آینده با نشیب و فراز دنبال می‌شود تا قیمت‌ها در چین به سقف خود برسد. به دلیل سرما، عرضه قراضه با کمبود فصلی روبروست که همین امر باعث افزایش قیمت آن شده است.

 


مشاهده آخرین قیمت میلگرد کارخانه‌های سراسر ایران


مشاهده بروزترین قیمت پروفیل تولید کارخانه شاهین فلز سپاهان


مشاهده آخرین قیمت تیرآهن کارخانه‌های سراسر ایران


سوالات متداول گزارش بازار آهن هفته اول دی‌ماه سال 1401

به طور کلی بازار آهن هفته اخیر، به تاثیر از اخبار نرخ ارز، با نوسانات افزایشی همراه بود.

با توجه به نرخ ارز و وضعیت عرضه مواد اولیه، احتمال رشد قیمت آهن در هفته جاری نیز وجود دارد. توضیح بیشتر را در گزارش بخوانید.

آیا می‌دانید!

ما چگونه عمر فلزات را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهیم؟

۰۳۱۴۵۲۷۳۰۱۰