اصلی ترین وظیفه فونداسیون افزایش مقاومت و حفاظت از ساختمان در مقابل بارهای وارد شده است. این بارها در اثر عواملی مانند زلزله، وزن ناشی از دیوار، ستون، سقف ساختمان و … می باشند. فونداسیون بار اضافی وارد شده را در پی ساختمان پراکنده و به زمین انتقال می دهد.

در این مقاله سعی داریم انواع گوناگون فونداسیون را بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

فونداسیون چیست

فونداسیون همان پی یا شالوده ساختمان است و وظیفه انتقال وزن سازه به زمین را بر عهده دارد. فونداسیون از ترک خوردگی و سقوط ساختمان جلوگیری می کند.

ساختمان و زمین به وسیله فونداسیون به یکدیگر متصل می شوند، محل قرارگیری پی بین زمین و ساختمان است. فونداسیون تنوع زیادی دارد که با توجه به خاک محل، وزن ساختمان و نوع سازه انتخاب می شود.

انواع فونداسیون

فونداسیون انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • فونداسیون بتنی
 • فونداسیون سنگی
 • فونداسیون شفته ای
 • فونداسیون آجری
 • فونداسیون صفحه ای
 • فونداسیون نقطه ای

فونداسیون بتنی

فونداسیون بتنی

بهترین نوع فونداسیون در ساختمان سازی، فونداسیون بتنی است. بتن از جمله سنگ های مصنوعی است که مقاومت بسیار بالایی دارد این فونداسیون تایید شده و امروزه به استفاده از آن تاکید می شود. مخصوصا در مکان هایی که زمین لرزه زیاد اتفاق می افتد.

برای فونداسیون بتنی ساختمان، ابتدا در کف ساختمان، بتنی که میزان سیمان به کار رفته در آن اندک است، ریخته می شود. این کار باعث صاف و یکدست شدن سطوح برای ریختن بتن اصلی می باشد.

در مرحله بعدی روی بتن ریخته شده را با تخته قالب می زنند. بعد از آماده سازی قالب، درون قالب بتن می ریزند و آن را کوبیده و تکان می دهند تا بتن به خوبی ترکیب شده و متراکم شود. نکته قابل توجه این است که مراحل بعدی کار ساختمان سازی مانند بارگذاری بر روی بتن باید یک هفته بعد انجام شود.

فونداسیون سنگی

در جاهایی که سنگ های طبیعی به فراوانی وجود دارد، غالبا از سنگ به عنوان فونداسیون استفاده می شود. از جمله ویژگی های سنگ مصرفی برای فونداسیون اینکه، باید سنگ سالم بوده و پوسیده نباشد.

همچنین سنگ ها به صورت تکه ای بوده و بزرگ نباشند. اگر سنگ به صورت بزرگ و گرد باشد برای استفاده در پی ساختمان مناسب نیست و فونداسیون بنا را شیب دار و بی ثبات می کند.

فونداسیون شفته ای

فونداسیون شفته ای

در ابتدا باید شفته را تعریف کنیم. اگر چند عنصر آب، شن، خاک و آهک را با یکدیگر ترکیب کنند، خمیری به دست می آید که به آن شفته می گویند.
درمواقع کمی با توجه به شرایط، به خمیر شفته اندکی پاره سنگ نیز اضافه می کنند. برای ایجاد فونداسیون شفته ای، خمیر آماده کرده را در فونداسیون می ریزند و در ارتفاع 20 سانتیمتر، سطح خمیر را صاف و یکدست می کنند.

یک شبانه روز به خمیر شفته استراحت می دهند، تا آب موجود در آن تبخیر شود. بعد از اینکه آب آن کشیده شد، به کمک وسیله ای سنگین شفته را می کوبند و متراکم می کنند. این روند تا آنجا تکرار می شود که به فونداسیون مورد نظر برسند.

فونداسیون آجری

درمناطقی که سنگ به فراوانی موجود نیست و یا افراد قادر به پرداخت هزینه آن نیستند، برای فونداسیون از آجر استفاده می کنند. از ویژگی های فونداسیون آجری این است که باید وزنی که به فونداسیون وارد می شود، کم و سبک باشد. همچنین ساختمان در متراژ و ارتفاع کم ساخته شود.

فونداسیون صفحه ای

مواقعی که برج و ساختمان غول پیکر ساخته می شود، از فونداسیون صفحه ای استفاده می کنند. دلیل اینکار این است که فشار وارد شده به ساختمان، به زمین منتقل شود. در این فونداسیون در زیر بنا به شکل یکدست از بتن استفاده می کنند و دیوارها و ستون ها را روی آن می سازند.

فونداسیون صفحه ای دارای مدل های مختلفی است مانند: فونداسیون صفحه ای با دیوار، فونداسیون صفحه ای با تیر و فونداسیون صفحه ای ساده.

فونداسیون صفحه ای

فونداسیون نقطه ای

این مورد در ساختمان های با اسکلت فلزی و یا بتنی استفاده می شود زیرا در آن ها بار به شکل متمرکز به زمین منتقل می شود.

مزیت استفاده از پی در ساختمان سازی

 • وزن بار وارد شده به ساختمان را به زمین منتقل می کند
 • جلوگیری از نشست سازه و ساختمان
 • جلوگیری از ترک خوردگی و سقوط ساختمان
 • جلوگیری از حرکات جانبی سازه
 • افزایش مقاومت و استحکام بنا

جمع بندی

فونداسیون نقش بسیار مهمی در استحکام و مقاومت سازه ها داشته و از فروپاشی ساختمان ها جلوگیری می کند. در واقع فونداسیون همان پی یا شالوده ساختمان است و وظیفه انتقال وزن سازه به زمین را بر عهده دارد. فونداسیون از ترک خوردگی و سقوط ساختمان جلوگیری می کند. فونداسیون انواع مختلفی دارد که عبارتند از فونداسیون بتنی، فونداسیون سنگی، فونداسیون شفته ای، فونداسیون آجری، فونداسیون صفحه ای و فونداسیون نقطه ای که در خصوص هر کدام توضیحاتی ارائه شده است.

سوالات متداول

فونداسیون چیست

فونداسیون همان پی یا شالوده ساختمان است و وظیفه انتقال وزن سازه به زمین را برعهده دارد. فونداسیون از ترک خوردگی و سقوط ساختمان جلوگیری می کند. ساختمان و زمین به وسیله فونداسیون به یکدیگر متصل می شوند.

انواع فونداسیون

فونداسیون انواع مختلفی دارد که عبارتند از: فونداسیون بتنی، آجری، شفته ای، سنگی و … . توضیحات تکمیلی در متن مقاله.

مهمترین مزیت استفاده از فونداسیون

اصلی ترین وظیفه فونداسیون افزایش مقاومت و حفاظت از ساختمان درمقابل بارهای وارد شده است. این بارها در اثر عواملی مانند زلزله، وزن ناشی از دیوار، ستون، سقف ساختمان و… می باشند.