اسلب از جمله محصولات نیمه نهایی فولادی است که از طریق فرایند نورد شمش تولید می شود. مقطع اسلب برعکس شمشه مربعی نبوده و مستطیلی شکل است.

در مقاله پیش رو قصد داریم به توضیح اسلب، شیوه تولید و ویژگی های آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

اسلب چیست

اسلب یا تختال ازجمله محصولات پیش ساخته است، که برای تولید نهایی تعدادی از مقاطع فولادی استفاده می شود. اسلب به وسیله نورد شمش یا ریخته گری پیوسته تهیه می شود و پس از تولید به اندازه های مورد نظر (غالبا 12 متر) برش می خورد. اسلب به شکل مستطیل بوده و موارد مصرف زیادی دارد.

جنس اسلب فولادی

جنس اسلب فولادی

اسلب غالبا از جنس فولاد کربنی و در بعضی مواقع نیز از فولاد ضد زنگ تولید می شود. در تولید اسلب آلیاژهایی مورد مصرف قرار می گیرند که از آن جمله می توان به نیکل، مس، کروم، سیلیسم و … اشاره کرد.

ابعاد اسلب فولادی

  • عرض تختال: عرض بین 650 تا نهایتا 2000 mm
  • ضخامت اسلب: 200 تا 250 mm
  • طول اسلب: 4 تا 12 متر

ابعاد اسلب تولیدی با توجه به موارد مصرف آن متغیر است، اما غالبا در ضخامت 230 mm و در عرض 1250 و طول 12 متری تولید می شود.

ابعاد اسلب فولادی

کاربرد اسلب فولادی

همانطور که ذکر کردیم اسلب‌ها از محصولات پیش ساخته فولادی هستند که در تولید محصولات فولادی مصرف می شوند. اسلب اکثرا برای ساخت محصولاتی مانند ورق، شیت و کویل استفاده شده و همچنین در صنعت ماشین آلات کاربرد دارند.

از دیگر محصولات پیش ساخته فولادی می توان به بیلت و بیلوم اشاره داشت که در مقالات بعدی به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

برخی از مهمترین ویژگی های تختال

  • اسلب‌ها باید سطحی صاف و یکدست داشته و بر روی سطح خود ترک، خوردگی، حفره و … نداشته باشند.
  • سطح اسلب نباید دچار خوردگی و فرسودگی باشد زیرا باعث بی کیفیت شدن محصولات نهایی می شوند.
  • برای اثر بخشی بیشتر این محصول، سطح اسلب را با لایه ضد زنگ پوشش می دهند.

انواع روش های تولید اسلب

در ادامه به ذکر سه شیوه از تولید اسلب یا تختال خواهیم پرداخت

تولید اسلب با استفاده از کوره بلند

تولید اسلب با کوره بلند

در این شیوه از زغال سنگ استفاده می کنند. تولید اسلب به این شکل بوده که در ابتدا سنگ آهن را درون کوره مذاب قرار داده تا به مرحله ذوب برسد. در مرحله بعدی ناخالصی های مواد را گرفته و به آن اکسیژن اضافه می کنند.

سپس مواد را در قالب های مشخص ریخته تا به طرح دلخواه دربیاید. نهایتا با پاشیدن آب سرد، تختال‌ها را خنک می‌کنند و محصول نهایی به دست می‌آید.

تولید اسلب به شیوه کوره الکتریکی

در این مورد آهن مورد نظر را با سایر مواد افزودنی مورد نیاز در کوره ریخته تا ذوب شوند. سپس مواد به دست آمده را در قالب های مسی ریخته تا به فرم دلخواه دربیاید و در نهایت با پاشیدن آب سرد به آن، اسلب یا تختال نهایی آماده می شود.

تولید اسلب به شیوه کوره القایی

این شیوه هزینه بر است. چون با کمک برق به تولید اسلب می پردازند. به همین دلیل زیاد مورد توجه نبوده و اکثرا از روش کوره بلند استفاده می کنند.

تولید اسلب به شیوه کوره القایی

اوضاع بازار اسلب در داخل و خارج

بازار خرید و فروش اسلب در دنیا به اندازه سایر محصولات فولادی نبوده و کم تر است. گفته شده میزان خرید و فروش اسلب در سطح دنیا سالیانه چیزی حدود ٢٠ میلیون تن می باشد.

در ایران نیز تعدادی از کارخانجات از جمله کارخانه فولاد هرمزگان به تولید تختال می پردازند. کارخانجات داخلی تولید اسلب علاوه بر رفع نیاز داخل، اسلب تولیدی را به سایر کشورها مانند تایوان، تایلند، و هند نیز صادر می کنند.

جمع بندی

در این مقاله به تعریف اسلب پرداخته شد و توضیحاتی درخصوص جنس، ابعاد، کاربرد و روش های تولید تختال بیان کردیم. همانگونه که ذکر کردیم اسلب یا تختال از جمله محصولات پیش ساخته است، که برای تولید نهایی تعدادی از مقاطع فولادی استفاده می شود. اسلب به وسیله نورد شمش یا ریخته گری پیوسته تهیه می شود و پس از تولید به اندازه های مورد نظر (غالبا 12 متر) برش می خورد. اسلب به شکل مستطیل بوده و موارد مصرف زیادی دارد.

سوالات متداول

اسلب چیست

اسلب یا تختال ازجمله محصولات پیش ساخته است، که برای تولید نهایی تعدادی از مقاطع فولادی استفاده می شود. اسلب به وسیله نورد شمش یا ریخته گری پیوسته تهیه می شود.

روش های ساخت اسلب

تولید اسلب با استفاده از کوره بلند، تولید اسلب به شیوه کوره الکتریکی و تولید اسلب به شیوه کوره القایی

نحوه تولید اسلب با روش کوره بلند

تولید اسلب به این شکل بوده که در ابتدا سنگ آهن را درون کوره مذاب قرار داده تا به مرحله ذوب برسد. در مرحله بعدی ناخالصی های مواد را گرفته و به آن اکسیژن اضافه می کنند. سپس مواد را در قالب های مشخص ریخته تا به طرح دلخواه دربیاید.