آهن آلاتی که در زمان تولید آسیب دیده اند و غیرقابل استفاده هستند، یا هر نوع ضایعات جمع آوری شده دیگر از جنس آهن، قراضه آهن نامیده می شوند.

همانطور که می دانیم دایره مصرف انواع مختلف آهن آلات بسیار زیاد است و تقریبا در تمامی صنایع کاربرد دارد. حال اگر ضایعات آهن در این صنایع جمع آوری شوند، کوهی از آهن قراضه بدست می آید.

نکته جالب توجه اینکه می توان آهن را مجددا در کوره ها ذوب و برای چندمین بار مورد مصرف قرار داد. اگرچه به ظاهر ضایعات آهن، قراضه و بی حاصل اند اما همین قراضه ها ازجمله مهمترین منابع تولید آهن آلات می باشند.

منبع جمع آوری آهن قراضه

منبع جمع آوری آهن قراضه

آهن قراضه از منابع متعددی به دست می آید که در ادامه به ذکر آن می پردازیم:

  • قراضه های جمع آوری شده از منازل مسکونی در سطح شهر
  • قراضه های جمع آوری شده از صنایع گوناگون
  • قراضه های عمومی

آهن هایی که از منازل سطح شهر جمع آوری می گردند یا در خط تولید صنایع مختلف خراب و از گردونه تولید خارج شده‌اند یا کلیه آهن آلات غیرقابل استفاده و ناکارامد، همگی جمع آوری شده و با عنوان آهن قراضه شناخته می شوند.

برای نمونه به آهن آلات غیرقابل استفاده در کارخانه های تولیدی متعدد مثل: صنایع تولید ماشین، ساخت سد، پتروشیمی، ساخت پل، ابزارآلات کشاورزی، آهنگری، حمل و نقل، ماشین های اسقاطی، برق و هزاران مورد دیگر می توان اشاره کرد.

مزیت استفاده از قراضه آهن

مهمترین مزیت استفاده از قراضه آهن قابلیت بازیافت و استفاده مجدد در صنایع مختلف است. همچنین با بازگشت مجدد آهن به چرخه تولید، قیمت آن کاهش می یابد و نیز به پاکسازی محیط زیست کمک می شود.

دسته بندی آهن آلات براساس آهن مصرفی

در یک دسته بندی، با توجه به میزان خلوص آهن مصرفی در آهن آلات، به دو گروه کلی می رسیم. این میزان درصد خلوص، توسط کارخانه های آهن مشخص می شود.

گروه اول مربوط به فلزاتی است که درصد آهن مصرفی در ساختار اصلیشان بسیار بالا است. به عنوان مثال: اسکلت فلزی، بدنه خودرو، درب و پنجره.

گروه دوم مربوط به فلزاتی است که در ساختار اصلی آن ها، آهن مصرفی کم و بیشتر از آلیاژهای دیگر مانند آلومینیوم و مس استفاده شده است. برای نمونه گروه دوم می توان به درب های آلومینیومی و انواع قوطی ها اشاره کرد.

همانطور که از مطلب ذکر شده مشخص است اهمیت گروه اول در مقایسه با گروه دوم بسیار بیشتر است.

دسته بندی دیگر از قراضه آهن

دسته بندی قراضه آهن

آهن قراضه سوپر

در این گروه پر ارزش قراضه ها و ضایعات ساختمانی قرار می گیرند مانند تیرآهن و میلگرد

آهن قراضه ویژه

در این گروه قراضه هایی مانند انوع ورق، ضایعات نبشی و ناودانی و … قرار دارند.

قراضه های درجه 1

ضایعاتی مانند پروفیل و قوطی، انواع قطعات آهنی سنگین و سبک، آبگرمکن
آهن استفاده شده در این محصولات 97 % است و 3 درصد دیگر را سایر آلیاژها تشکیل می دهند.

قراضه درجه 2 و قراضه درجه 3

به همین ترتیب هرچه به درجات بعدی می رویم، میزان آهن خالص استفاده شده در این محصولات کاهش و به میزان سایر آلیاژهای مصرفی افزوده می شود. مثلا میزان آهن قراضه های درجه 2 حدود 94 درصد است. و اقلامی مانند انواع محصولات مفتولی همچون توری، و ضایعات درب و پنجره در این گروه قرار می گیرند.

بررسی بازار قراضه آهن در دنیا

آهن قراضه در سراسر دنیا جایگاه بالایی دارد و از جمله مهم ترین بازارها را تشکیل داده است. آهن قراضه از جمله سرمایه های ملی به حساب می آید.

بررسی بازار آهن قراضه ایران

همانطور که گفتیم آهن قراضه مجددا بازیافت و مورد استفاده قرار می گیرد. این بازار بسیار پرسود است و برخلاف آنچه به ذهن ها تداعی می شود کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند از وضعیت مالی مناسبی برخوردار هستند.

قیمت قراضه آهن در ایران

قیمت قراضه آهن بستگی به عوامل زیادی دارد. به عنوان مثال از چه مدلی بوده و میزان خلوص آهن در آن چند درصد است. دسته بندی این مورد نیز به وسیله کارخانجات فولاد انجام می شود که در شهرها و کشورهای مختلف متفاوت می است و همگی آن ها در برآورد قیمت تاثیر دارد.

جمع بندی

یکی از صنایع پر سود صنعت آهن قراضه است که بر خلاف آنچه تصور می شود فعالان این حوزه در گروه های درآمدی بالای جامعه هستند. آهن هایی که از منازل سطح شهر جمع آوری می گردند یا در خط تولید صنایع مختلف خراب و از گردونه تولید خارج شده‌اند یا کلیه آهن آلات غیرقابل استفاده و ناکارامد، همگی جمع آوری شده و با عنوان آهن قراضه شناخته می شوند.

نکته جالب توجه اینکه می توان آهن را مجددا در کوره ها ذوب و برای چندمین بار مورد مصرف قرار داد. اگرچه به ظاهر ضایعات آهن، قراضه و بی حاصل اند اما همین قراضه ها ازجمله مهمترین منابع تولید آهن آلات می باشند.

سوالات متداول

آهن قراضه چیست

آهن آلاتی که در زمان تولید آسیب دیده اند و غیرقابل استفاده هستند. یا هر نوع ضایعات جمع آوری شده دیگر از جنس آهن، قراضه آهن نامیده می شوند.

مزیت استفاده از قراضه آهن

مهمترین مزیت استفاده از قراضه آهن قابلیت بازیافت و استفاده مجدد در صنایع مختلف است. همچنین با بازگشت مجدد آهن به چرخه تولید، قیمت آن کاهش می یابد و نیز به پاکسازی محیط زیست کمک می شود.

منبع جمع آوری قراضه آهن

قراضه های جمع آوری شده از منازل در سطح شهر، قراضه های جمع آوری شده از صنایع گوناگون