هر فلزی که قابلیت تبدیل شدن به قطعات کوچک، باریک و مسطح داشته باشد، پلیت آهنی نام دارد. پلیت فلزی یکی از پر مصرف ترین قطعات فلزکاری است که قابلیت خمکاری و رول شدگی دارد.

ضخامت پلیت

پلیت در ضخامت های متنوع، از ضخامت نازک تا زیاد تولید می شود. برای نمونه می توان به دو مورد اشاره کرد

 • برگ یا فویل
 • فولاد سازه ای

پلیت هایی که میزان ضخامت آن ها بسیار کم و نازک است با نام برگ یا فویل شناخته می شوند و به پلیت هایی که ضخامت بالایی دارند فولاد سازه ای یا پلیت آهنی گفته می شود.

اشکال پلیت ها شامل پلیت مسطح و تخت و یا رول های پیچ در پیچ هستند.

در فرآیند تغییر شکل پلیت، بعد از برش فلزات و تبدیل به پلیت، با استفاده از دستگاه های مخصوص، ورق پلیت رول می شود و یا فرایند خم کاری و ایجاد اشکال متنوع بر روی پلیت صورت می گیرد. پس از آماده سازی، پلیت ها برای تولید قطعات نهایی مورد نظر بکار برده می شوند.

انواع پلیت فلزی

در یک دسته بندی انواع پلیت فلزی به 5 گروه تقسیم می شوند:

پلیت دیازو

پلیت آهنی چیست

مدت زمان نگهداری پلیت دیازو 12 ماه است. این پلیت به وسیله یک پوشش و حفاظ نازک از ترکیبات آلی پوشیده می شود. دیازو عموما در صنعت تیراژهای چاپی مصرف می شود.

پلیت فتوپلیمر

پلیت فتوپلیمر نیز یک لایه محافظ از ترکیبات عالی دارد و در صنعت تیراژهای چاپی در تیراژ بالا به کار می رود. تفاوتی که پلیت های فتوپلیمر با دیازو دارد، درجه مقاومت و پایداری آن ها درمقابل سایش و خوردگی است. زمان نگهداری آن ها به نسبت دیازو بیشتر است.

پلیت هالیدنقره

این پلیت مثل فیلم با لایه حساس به نور پوشش دهی شده است، در این پلیت درصد کمی از نقره به کار می رود.

پلیت هالیدنقره

ورق پلیت پلی استر

پلی استر شبیه به هالید نقره بر پایه فیلم است. با این تفاوت که به جهت چاپ تک رنگ مصرف می شود.

تین پلیت

این ورق غالبا برای تولید قوطی مواد غذایی مانند کنسرو، چای و سایر مواد خوراکی مصرف می شود. لایه رویی تین پلیت به وسیله قلع روی ورق سرد پوشش داده می شود.

موارد کاربرد پلیت

 • استفاده در صنعت خودروسازی
 • استفاده در بدنه ماشین و کامیون
 • استفاده برای ساخت بال هواپیما
 • استفاده در نماکاری ساختمان
 • استفاده در صنایع نظامی
 • تولید کارهای تزئینی و هنری
 • قفسه و غرفه های کتابخانه
 • ساخت علائم راهنمایی و رانندگی
 • تولید لوازم خانگی مانند هود و وسایل آشپزخانه

موارد مصرف پلیت

فلزات مصرفی در تولید پلیت

برای تولید ورق پلیت از فلزات مختلف مانند (آلومینیوم، برنج، مس، آهن ضد زنگ، نورد سرد و … ) استفاده می شود اما میزان استفاده از فولاد ضد زنگ در تولید پلیت ها بیشتر است.

واحد اندازه گیری پلیت

برای اندازه گیری سایز و ضخامت پلیت از واحد میلی متر استفاده می کنند. به طور کلی پلیت ها حدودا در سایزبندی بین 7 تا 30 واحد هستند.

نکته مهم برای تولید پلیت با کیفیت

برای تولید پلیت با کیفیت بالا باید توجه کنیم که یک ضخامت با اندازه یکسان و یکدست در همه قسمت های ورق پلیت ایجاد کنیم. در نتیجه اینکار تولید و ساخت قطعات بعدی نیز درجه کیفیت زیادی داشته و محصول نهایی از سطح مطلوبی برخوردار می شود.

جمع بندی

در این مقاله در خصوص پلیت آهنی، انواع و کاربرد آن مطالب مختصری ذکر شده است. در تعریف پلیت می توان گفت هر فلزی که قابلیت تبدیل شدن به قطعات کوچک، باریک و مسطح داشته باشد، پلیت آهنی نام دارد. پلیت فلزی یکی از پر مصرف ترین قطعات فلزکاری است که قابلیت خمکاری و رول شدگی دارد. پلیت در ضخامت های نازک تا ضخیم تولید می شود.

سوالات متداول

پلیت آهنی چیست

هر فلزی که قابلیت تبدیل شدن به قطعات کوچک، باریک و مسطح داشته باشد، پلیت آهنی نام دارد. پلیت یکی از پرمصرف ترین قطعات فلزکاری است که قابلیت خمکاری و رول شدگی دارد.

انواع مختلف پلیت

پلیت ها انواع مختلفی دارند مانند پلیت دیازو، فتوپلیمر، هالید نقره و … . توضیحات تکمیلی در متن مقاله.

کاربرد پلیت فلزی

استفاده در بدنه ماشین و کامیون، استفاده برای ساخت بال هواپیما، استفاده در نماکاری ساختمان. سایر موارد در متن مقاله.